Świnie zarażone afrykańskim pomorem świń (ASF) trafiły z Tajlandii do Wietnamu. W efekcie wietnamski rząd wprowadził zakaz importu trzody chlewnej, który obowiązuje od 30 czerwca 2021 r.
Wietnam wstrzymał import trzody chlewnej z Tajlandii. Władze kraju twierdzą, że znaleziono prawie 1000 świń, u których potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu podjęło decyzję o czasowym zawieszeniu importu żywych świń z Tajlandii. Jest to efekt wykrycia w dostawie 980 świń wirusa ASF.
Zakaz będzie obowiązywał od 30 czerwca 2021 r., a więc żywiec wieprzowy, będzie mógł być transportowany do Wietnamu do 29 czerwca. Jednak wszystkie przekraczające granice świnie będą pod ścisłą kontrolą służb weterynaryjnych.
Tuczniki w Niemczech w ciągu tygodnia podrożały o kolejne 3 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W wielu krajach Unii Europejskiej mimo stabilizacji cen uczestnicy rynku zachowują dużo optymizmu i oczekują dalszych ich wzrostów. ...
Ministerstwo przydzieliło Departamentowi Zdrowia Zwierząt koordynację z właściwym organem Tajlandii. Celem tych działań jest ocena sytuacji epidemicznej w Tajlandii i rozważenia zezwolenia na import tajskich świń.
W ubiegłym roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak podaje portal euromeatnews.com, zezwoliło na import żywca wieprzowego z Tajlandii do Wietnamu od 12 czerwca 2020 r. Zwierzęta trafiały zarówno do hodowli jak i do ubojni. Miało to na celu zbilansowanie podaży i popytu na wieprzowinę na lokalnym rynku.
W 2020 roku Wietnam sprowadził z Tajlandii 447,6 tys. żywych świń, co odpowiada 44,8 tys. ton mięsa i 34,6 tys. świń hodowlanych.
Wietnam zmaga się z wirusem ASF od lutego 2019 r., a zapotrzebowanie na import stale rosło w ciągu ostatnich dwóch lat.
W zeszłym roku kraj sprowadził ponad 225 tys. ton wieprzowiny. Było to o 260% więcej niż w 2019 r. Import w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł 34,6 tys. ton wieprzowiny. Było to o 101% więcej niż w 2020 r.
Głównymi dostawcami na wietnamski rynek jest Rosja, Polska, Brazylia, Kanada, USA, Niemcy i Hiszpania.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ