Nie chcą żyć w sąsiedztwie chlewni. Fala protestów narasta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2017,17:00 Aktualizacja: 02-06-2017,17:14
A A A

Mieszkańcy Roskoszy i Worońca, miejscowości położonych w powiecie bialskim w województwie lubelskim nie godzą się na budowę wielkich chlewni w sąsiedztwie swoich domów. Przybywa protestujących, którzy chcą zablokować inwestycje, zanim ruszą.   

Przeciwko zapowiadanej inwestycji w Roskoszy protestuje nie tylko lokalna społeczność tej turystycznej miejscowości, ale także pracownicy tamtejszego Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy oraz żołnierze z jednostki wojskowej.

Niedźwiedź, Kielce, Świętokrzyskie, pożar chlewni, chlewnia, trzoda chlewna, świnie

Chlewnia w ogniu. W pożarze zginęło ponad 1000 zwierząt

Prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną olbrzymiego pożaru chlewni w miejscowości Niedźwiedź pod Kielcami w województwie świętokrzyskim. Z ogniem walczyło 15 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej - w...

- Zaczęła się u nas rozwijać turystyka. Jest park, hotel, przyjeżdżają liczni goście, zaczynamy być znani w całej Polsce. Są organizowane różne imprezy. Myślę, ze chlewnia nie przysporzy nam splendoru - mówią zgodnie mieszkańcy w rozmowie z Polskim Radiem Lublin.

- Rocznie przez nas ośrodek przewija się około 10 tys. osób. Kiedy pojawi się taki zapach, ludzie nie będą do nas przyjeżdżać - dodaje z kolei Marcin Szydłowski z CKiWOHP.

Inwestycja jest w początkowej fazie realizacji. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wpłynął raport na jej temat.

- Zastanawiamy się, czy inwestycja może negatywnie wpłynąć na środowisko przyrodnicze. Jeśli wszystko będzie zgodne z przepisami, wydamy uzgodnienie, w którym zostaną określone warunki, na jakich mogłaby funkcjonować. Jednak droga do tego jest jeszcze długa - informuje rozgłośnię Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

chlewnia, produkcja prosiąt, lochy, sektor porodowy,

Chlewnia na rusztach z wentylacją kanałową

Sektor krycia, dla loch luźnych oraz w ciąży, odchowalnia loszek remontowych, dwie komory porodowe i trzy odchowalnie prosiąt. Nowa chlewnia Krystiana Dębowskiego z miejscowości Dulsk z woj. kujawsko-pomorskiego pomieści 160 loch oraz 840...

Oddzielne postępowanie w sprawie ewentualnej budowy chlewni prowadzi Urząd Gminy Białej Podlaskiej. - Czekamy na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Później będziemy to wszystko rozpatrywać i zostanie wydana decyzja - wyjaśnia Krzysztof Kępka, podinspektor ds. ochrony środowiska.

Podobny problem mają w oddalonym o 20 kilometrów Worońcu. We wsi liczącej kilkadziesiąt osób ma zamieszkać... 6265 kolejnych świń bowiem w miejscowości jest już jedna chlewnia na 5214 sztuk trzody chlewnej.  

Jak informuje portal biala24.pl część mieszkańców w ramach protestu złożyła już specjalne pisma, które mają doprowadzić do zatrzymania inwestycji.

Sławomir Bąk, potencjalny inwestor obu chlewni nie chce wypowiadać się w sprawie budowy chlewni. Powiedział tylko, że są od tego stosowne instytucje, które znają się na tym i to one zadecydują czy chlewnie powstaną, czy nie.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA