Myśliwi zapowiadają zintensyfikowane odstrzały i poszukiwania dzików
Od 1 listopada br. do 31 stycznia 2022 r. w każdym obwodzie łowieckim mają odbyć się co najmniej dwa polowania zbiorowe, w trakcie których ich zarządcy i dzierżawcy będą prowadzić odstrzał dzików.
W ramach akcji zintensyfikowania odstrzału i poszukiwań martwych dzików - w przypadku polowań zbiorowych na zwierzynę drobną - koła łowieckie zobowiązane są ponadto powiększyć plan polowań o możliwość polowania na "czarnego zwierza".
Nie będzie polowań na terenach objętych stanem wyjątkowym
O "Ogólnokrajowym skoordynowanym odstrzale dzików połączonym z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków w ramach polowań zbiorowych", którego celem jest nie tylko spełnienie postulatów rolników o rozrzedzenie populacji dzików, ale również współpraca w celu zwalczania wirusa ASF, rozmawiano w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.
W spotkaniu z udziałem m.in. europosłanki Andżeliki Możdżanowskiej uczestniczyli członkowie Zarządu PZŁ: łowczy krajowy Paweł Lisiak, Ewa Kraska i Damian Przestacki, członkowie zespołu interdyscyplinarnego do walki z ASF, łowczowie okręgowi z najbardziej narażonych terenów oraz zaproszeni goście - Tomasz Pilarz i Tomasz Guziak, członkowie Naczelnej Rady Łowieckiej.
Jak podkreślano, podczas łowów naganka i podkładacze z psami zobowiązani są do monitorowania obszaru pod kątem odnajdywania padłych dzików lub ich szczątków.
ASF. Ponad 38 tysięcy świń zabitych z powodu choroby
"W przypadku ich odnalezienia należy niezwłocznie powiadomić prowadzącego polowanie, który zobowiązany jest do natychmiastowego przekazania informacji do właściwego miejscowego powiatowego lekarza weterynarii oraz po zakończeniu polowania przygotowania raportu o przebiegu odstrzału dzików i poszukiwania padłych dzików lub ich szczątków" - wskazuje PZŁ.
Każdy łowczy okręgowy, by usprawnić proces raportowania, w każdym powiecie wyznacza osobę odpowiedzialną za zbieranie danych dotyczących skoordynowanych odstrzałów dzików połączonych z poszukiwaniem tych zwierząt lub ich szczątków w ramach wszystkich odbywających się w danym powiecie polowań zbiorowych.
Zarząd Główny PZŁ zapowiedział też podjęcie działań, by m.in. uprościć procedury związane z odstrzałem dzików i zwiększyć skuteczność akcji. Chodzi np. o włączenie się do realizacji przedsięwzięcia Lasów Państwowych, czy zapewnienie zabezpieczenia policyjnego odbywających się polowań zbiorowych, w trakcie których odbywają się skoordynowane odstrzały dzików połączone z poszukiwaniem padłych osobników lub ich szczątków.
Władze Związku chciałyby doprowadzić także do:
- zapewnienia dostępności służb weterynaryjnych w weekendy
- wprowadzenia jednakowych przepisów co do zasad polowań zbiorowych na terenie całego kraju
- zdjęcia zakazów wykonywania polowań zbiorowych wydanych przez powiatowych lekarzy weterynarii
- porozumienia co do relokacji chłodni do przechowywania tusz dzików z terenów o mniejszym zapotrzebowaniu na chłodnie na tereny o największym zapotrzebowaniu
- możliwości zaangażowania Agencji Rezerw Strategicznych w celu przekazania środków do bioasekuracji z przeznaczeniem dla kół łowieckich
- ujednolicenia i uproszczenia dokumentów związanych z odstrzałem sanitarnym dzików
- uśrednienia wypłat (500 zł) za tuszę odstrzelonych dzików niezależnie od wagi, płci i wieku oraz rodzaju odstrzału
-
zmiany proporcji wypłat za tusze odstrzelonych dzików w proporcji 50 proc. dzierżawca lub zarządca – 50 proc. myśliwy dokonujący odstrzału
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ