ASF. Ponad 38 tysięcy świń zabitych z powodu choroby
Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 113. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Znajdowało się w nim 51 świń.
Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził 113. ognisko ASF na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy w dniu 14 października.
Ognisko ASF nr 2021/113 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (7 loch, 30 prosiąt, 13 tuczników, 1 knur).
Kolejne świnie poddane utylizacji z powodu ASF
Ognisko ASF w woj. świętokrzyskim
Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Czarzyzna w gminie Łubnice w powiecie staszowskim w województwie świętokrzyskim.
Ognisko ASF nr 2021/113 jest pierwszym, które w tym roku wystąpiło w województwie świętokrzyskim.
Gospodarstwo leży na obszarze objętym ograniczeniami I wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605. Obszar ten sąsiaduje z obszarem objętym ograniczeniami III wyznaczonym z powodu występowania ognisk ASF u świń w powiecie mieleckim w województwie podkarpackim.
W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Liczba świń w gospodarstwach, w których potwierdzono w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń wzrosła do 38 309.
Ogniska ASF u świń w tym roku wystąpiły w gospodarstwach położonych na terenie 11 województw.
Mapę najnowszych ognisk i przypadków ASF znajdziesz TUTAJ
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ