Można składać wnioski o pomoc w związku z rezygnacją z hodowli świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-09-2019,15:00 Aktualizacja: 03-09-2019,13:53
A A A
Rolnicy od 30 sierpnia mogą ubiegać się o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dofinansowanie jest przeznaczone na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).
 
- Ten nabór skierowany jest do rolników, ich małżonków i domowników, którzy prowadzą hodowlę trzody chlewnej na obszarach, na których występuje ASF, ale chcieliby z tego zrezygnować i podjąć pozarolniczą działalność gospodarczą - wyjaśniała w radiowej Jedynce Monika Mielnicka z ARiMR.
 
tuczniki, choroba, Finlandia, świnie

Ceny tuczników w Europie wahają się

Notowania żywca wieprzowego w 35 tygodniu w Austrii i Belgii spadły, a w Danii i Francji wzrosły. Z kolei w Hiszpanii i Holandii pozostały bez zmian.    Tuczniki w ostatnim tygodniu nie odnotowały wyraźnego trendu cenowego. Hiszpania i...
Pomoc przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania.
 
Jak poinformowała Monika Mielnicka, w szczegółowym wykazie działalności pozarolniczych jest 400 rodzajów możliwości do wyboru. 
 
Pomoc musi być przeznaczona na podjęcie tej działalności i na ten cel należy przeznaczyć całą kwotę premii, przy czym co najmniej 70 proc. należy wydać na inwestycje w środki trwałe.
 
Wielkość pomocy zależy od liczby tworzonych miejsc pracy. Rolnik, który przewiduje utworzenie jednego miejsca pracy może uzyskać premię w wysokości 150 tys. złotych.
 
Jeżeli utworzy co najmniej 2 miejsca pracy może otrzymać 200 tys. złotych, a w wypadku utworzenia co najmniej 3 miejsc pracy premia wyniesie 250 tys. złotych.
 
- Całkowita zmiana działalności jest dla wielu rolników ogromnym i kosztownym wyzwaniem - mówi Sławomir Piotrowski z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
 
Wielu z nich wolałoby pozostać przy hodowli trzody chlewnej, co w wielu gospodarstwach było wielopokoleniową tradycją. 
 
Jednak w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF przekwalifikowanie się jest koniecznością. 
 
Pomoc Agencji ma formę bezzwrotnej premii i wypłacana będzie w dwóch ratach. Rolnicy po spełnieniu warunków formalnych otrzymają 80 proc. pomocy, a drugą ratę po zrealizowaniu biznesplanu.
 
Wnioski można składać do oddziału regionalnego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rolnika w terminie od 30 sierpnia do 28 września. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA