Minister walczy o wznowienie eksportu wieprzowiny do USA

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2018,7:50 Aktualizacja: 23-10-2018,11:17
A A A

Trwa intensywny dialog ze stroną amerykańską nt. zniesienia "nieuzasadnionych restrykcji" dla importu mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

Stany Zjednoczone w czwartek wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Zatrzymano dostawy znajdujące się już w drodze, na statkach.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, USA, wieprzowina

Zablokowanie importu polskiej wieprzowiny przez USA ma drugie dno?

W związku z wprowadzonym kilka dni temu zawieszeniem importu mięsa wieprzowego z Polski do Stanów Zjednoczonych, które Amerykanie tłumaczą "nieprzestrzeganiem wymogów mających na celu zapobieganie szerzeniu się...
"Strona polska stanowczo nie zgadza się ze stanowiskiem strony amerykańskiej, gdyż wysyłki mięsa wieprzowego prowadzone są zgodnie z ustalonymi warunkami, tj. ze stref nie objętych formalnymi restrykcjami nałożonymi przez UE w związku z ASF" - poinformowano w komunikacie.

Główny Lekarz Weterynarii w ubiegły piątek (19 października) przekazał stronie amerykańskiej oficjalne pismo z odpowiedzią na zarzuty służb weterynaryjnych USA(APHIS) z prośbą o zniesienie zakazu importu.

W piśmie tym potwierdzono, że kwestionowane zakłady położone są w strefach wolnych, mimo że otoczone są obszarami objętymi restrykcjami ASF.

Wskazano, że utworzenie takich stref jest zgodne z przepisami unijnymi. Ponadto zwrócono uwagę, że w 2017 r. w wyniku negocjacji ze stroną amerykańską dotyczących definicji stref objętych restrykcjami ASF, strona polska zgodziła się wprowadzić dodatkowe ograniczenia przy eksporcie do USA, wyłączając z możliwości eksportu zakłady i świnie, nie tylko pochodzące z stref: niebieskiej (zagrożonej) i czerwonej (z ograniczeniami), ale także ze strefy żółtej (ochronnej).

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, USA, wieprzowina

Ambasada USA: musimy chronić gospodarstwa przed ASF

USA i Polska prowadzą rozmowy na temat zawieszenia importu wieprzowiny do USA z Polski - poinformowała na Twitterze Ambasada USA w Polsce. Dodano, że obie strony są zdeterminowane, by chronić swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF)....
Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się dodatkowo z prośbą o dopuszczenie przesyłek, które są w drodze do USA oraz produktów mięsnych wieprzowych poddanych obróbce termicznej.

Ministerstwo podkreśla, iż regionalizacja wz. ASF (tj. wyłączenie obszarów, gdzie nie ma tej choroby) jest konsultowana z Komisją Europejską.

Pomimo wystąpienia w Polsce ASF w 2014 r. eksport mięsa wieprzowego do USA był kontynuowany, a wszystkie dotychczasowe wysyłki z Polski były akceptowane przez służby amerykańskie. Audyty służb amerykańskich przeprowadzane w Polsce w sektorze wieprzowiny nie kwestionowały zasad regionalizacji ASF - zaznacza resort.

Ministerstwo obecnie czeka na ustosunkowanie się do wyjaśnień przez stronę amerykańską.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA