Lekarz weterynarii w Chinach nielegalnie przewoził tuczniki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-09-2018,10:00 Aktualizacja: 29-09-2018,10:31
A A A

W Chinach, ale także w każdym kraju, w którym występuje afrykański pomór świń, lekarze weterynarii powinni chronić sektor trzody chlewnej przed kolejnymi ogniskami tej choroby.

Tymczasem okazuje się, że niektórzy z nich mogą być odpowiedzialni za pojawianie się kolejnych. Służby w Chinach, jak informuje TVP 1, zatrzymały lekarza weterynarii, który nielegalnie przewoził tuczniki i tym samym tuszował nielegalny handel świniami.

Wirus ASF w Chinach atakuje głównie małe gospodarstwa. Do tej pory potwierdzono 21 ognisk. Zamknięto również jedną rzeźnie.

Ministerstwo rolnictwa Chin chce utworzyć specjalny zespół kryzysowy. Jak informuje TVP 1 będzie on kierować walką z chorobą w zagrożonych prowincjach. Ma również przeznaczyć fundusze na zabezpieczenie dostaw mięsa wieprzowego na tamtejszy rynek.

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej,program bioasekuracji

Gmina wolna od ASF, ale rolnicy muszą wybić świnie

W gminie Wojcieszków na Lubelszczyźnie nie stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń. Ale rolnicy dostali decyzje lekarza weterynarii o natychmiastowym uboju świń. Najbliższe ogniska potwierdzono w powiecie radzyńskim i gminie...

Walka z ASF na terenie Chin to bardzo duże wyzwanie dla wszystkich służb. Znajduje się tam ogromna liczba hodowców, którzy nie są świadomi zagrożenia i w wielu przypadkach nie przestrzegają zasad bioasekuracji.

Jacek Strzelecki, specjalista do spraw rynku chińskiego na swoim Twitterze podkreśla, że głównym wektorem szerzenia się ASF w tym kraju nie jest dzik, lecz właśnie człowiek.

W ostatnim czasie nie odnotowano nowych ognisk, ale sytuacja w Chinach związana z ASF-em jest ciekawa. Jacek Strzelecki poinformował, że władze Hefei stolicy prowincji Anhui aresztowały dwie osoby, które głosiły wśród ludzi plotkę o ASF i złych skutkach tego wirusa. Wobec jednej zastosowano pięciodniowy areszt. Władze prowadzą akcję "Nie wierz w plotki".

Ponadto w chińskich mediach, Internecie czy na stronie ministerstwa rolnictwa oraz chińskiej weterynarii nie ma żadnych informacji o postępie ASF.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA