Kolejny przypadek ASF w Polsce. Sytuacja wymyka się spod kontroli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2017,12:15 Aktualizacja: 20-07-2017,12:15
A A A

Pięćdziesiąte czwarte ognisko ASF w Polsce stwierdzono w gminie Kąkolewnica Wschodnia (woj. lubelskie). Jest to już 31 ognisko u świń w tym roku. Według ekspertów konieczne jest przestrzeganie nowych zaostrzonych przepisów dot. bioasekuracji.

W środę w ministerstwie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW

ASF: już obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji

Rolnicy z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń będą musieli ogrodzić swoje gospodarstwa, a także regularnie przeprowadzać dezynsekcje. Resort rolnictwa wprowadził nowe, zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji. Od piątku...
Jak informuje resort rolnictwa, podczas spotkania omówiono aktualny stan rozprzestrzeniania się tej choroby. Spotkanie prowadził minister Krzysztof Jurgiel, który przypomniał, że od 15 lipca obowiązuje nowy program bioasekuracji.

Podkreślił, że zaostrzenie przepisów było koniecznie dla skuteczniejszego zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących świnie przed przedostaniem się wirusa. M.in. hodowle będą musiały być ogrodzone, świnie oddzielone od innych zwierząt, systematycznie przeprowadzana dezynfekcja pomieszczeń, a w chlewniach ma obowiązywać ubranie ochronne. Będzie kontynuowany odstrzał dzików.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w środę o stwierdzeniu pięćdziesiątego czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, znajduje się ona w województwie lubelskim, gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym zagrożenia.

zakazać chowu świń z powodu ASF, afrykański pomór świń, ASF

Będzie można zakazać chowu świń z powodu zagrożenia ASF

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu świń z powodu ASF - przewiduje projekt nowelizacji ustawy, mającej ułatwić zwalczanie tej choroby. Komisja rolnictwa skierowała we wtorek projekt do drugiego...
W tym roku choroba ASF wybuchła od nowa (pierwsze ognisko wykryto w połowie lutego 2014 r.). Jest to już trzydzieste pierwsze ognisko w tym roku, pierwszy taki przypadek stwierdzono pod koniec kwietnia br. Na ogół ogniska choroby dotykały małych hodowli, tym razem w gospodarstwie znajdowały się 32 świnie. Natomiast w największym ognisku było ponad 1,1 tys. tuczników.

Główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk poinformował, że w okresie czerwiec - lipiec br. ogniska ASF wystąpiły także w gospodarstwach na terenie Estonii, Litwy i Łotwy.

W Estonii były to 2 gospodarstwa, a w każdym z nich było ponad 3 tys. świń. Na Litwie wystąpiło 9 ognisk. Ostatnie z nich potwierdzono 12 lipca br. było w nim ponad 23 tys. świń. Na Łotwie potwierdzono wystąpienie 2 ognisk. Ostatnie ognisko potwierdzono 14 lipca br. było w nim ponad 6 tys. świń.

ASF wykryto także w Czechach, na razie chorobę wykryto u dzików, oficjalnie potwierdzono 51 przypadków ASF, wszystkie stwierdzono w regionie Zlin, ok. 90 km od granicy z Polską. Na razie nie wiadomo w jaki sposób ta choroba zawędrowała do Czech.

Problemy związane ze zwalczeniem afrykańskiego pomoru świń były także tematem ostatniego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis poinformował o sezonowym nasileniu się ognisk ASF na Litwie, Łotwie i w Polsce.

ASF, ognisko choroby, trzoda chlewna

Wirus ASF atakuje kolejną chlewnię. Ognisko nr 53 potwierdzone

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o stwierdzeniu pięćdziesiątego trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Nowe ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń.   Afrykański...
Komisarz zaapelował o podjęcie niezbędnych działań, w tym ograniczenie udziału czynnika ludzkiego w przenoszeniu choroby. Ważne jest też odpowiednie zarządzanie liczebnością dzików. Aktywność w zakresie zwalczania wirusa należy do państw członkowskich, przy wsparciu Komisji.

KE poinformowała, że na zwalczania ASF wydatkowała już 36,2 mln euro.

Polska przedstawiła kompleksowy program działań podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby. A także zaapelowała do KE m.in. o współpracę wszystkich stron i zabezpieczenie wsparcia finansowego i technicznego niezbędnego do zwalczania ASF, kładąc nacisk na działania trans graniczne.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA