Kastracja i obcinanie ogonków
Kastracja bez użycia środków znieczulających ma zostać zakazana w Niemczech do 2019 r. Stosowanie obcinania ogonków będzie tam w dodatku uważane za objaw kiepskiego dobrostanu i złego zarządzania fermą świń.
Niemcy w tym roku wydadzą na poprawę dobrostanu ponad 33 miliony Euro i jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2014, kiedy to wydatki na ten cel zamknęły się w kwocie 20,5 mln. Jednym z głównych założeń planu poprawy dobrostanu jest ograniczanie kastracji bez środków znieczulających oraz doprowadzenie do jej całkowitego zakazu do roku 2019.
Producenci świń Niemczech muszą też liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących obcinania ogonków, idąc w ślad za krajami, z którymi ściśle współpracują, tj. Holandią oraz Danią. Warto dodać, że w Szwajcarii, Norwegii, Szwecji oraz na Litwie tego typu praktyka jest już obecnie zakazana.
Jeśli chodzi o stan dobrostanu dotyczącego utrzymania loch, niemiecki raport "Alternatywa dla kastracji świń" przygotowany przez urzędników niemieckich, podaje, że 99,91 hodowli w Niemczech nie stosuje uwięziowego systemu utrzymania loch. Jednocześnie raport ten wskazuje, że takie kraje europejskie jak: Belgia, Dania, Francja, Polska, Grecja, Irlandia oraz Cypr, wciąż znacząco nie stosują się do tego przepisu.