Zakaz kastracji prosiąt bez znieczulenia będzie obowiązywał w Niemczech od 1 stycznia 2019 r. Według szacunków po wprowadzeniu restrykcji około 30-50 proc. prosiąt płci męskiej nie będzie w ogóle kastrowane.
Kastracja chirurgiczna z obowiązkowym użyciem środków przeciwbólowych obecnie w Niemczech jest wykonywana u około 90 proc. prosiąt płci męskiej. Po wprowadzeniu nowych przepisów wszystkie zabiegi będą przeprowadzane pod znieczuleniem.
Przedstawiciele producentów świń, przetwórców, sieci handlowych, środowiska naukowego, weterynarii oraz organizacji pozarządowych związanych z unijnym sektorem trzody chlewnej w 2010 r. podpisali deklarację o wprowadzaniu alternatywnych rozwiązań do chirurgicznej kastracji prosiąt - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
W Wielkiej Loterii Ekoplon zarejestrowano 56 tys. kuponów. W trzech losowaniach, które odbyły się 19 kwietnia, 15 maja i 17 lipca rozdano tysiąc cennych nagród o łącznej wartości niemal 350 tys. zł. Nagrodę główną Forda...
Jednocześnie zobowiązali się oni do zaprzestania kastracji chirurgicznej prosiąt do 1 stycznia 2018 r. Jednak wprowadzenie alternatywnych rozwiązań okazało się trudne, ponieważ zastosowanie środków anestezjologicznych i przeciwbólowych powoduje dodatkowy stres u zwierząt.
Ponadto brak jest środków przeciwbólowych o tak długim działaniu, aby uśmierzyć ból w czasie i po zabiegu kastracji. Według przeprowadzonych badań najlepszą kombinacją jest zastosowanie znieczulenia miejscowego lub ogólnego w połączeniu ze środkami przeciwbólowymi.
Kastracja chirurgiczna bez dodatkowego znieczulenia anestezjologicznego będzie mogła być stosowana w Niemczech do 1 stycznia 2019 r.
Obecnie u naszego zachodniego sąsiada około 90 proc. prosiąt płci męskiej jest kastrowane chirurgicznie z użyciem środków przeciwbólowych.
Szacuje się, że po wprowadzeniu restrykcji około 30-50 proc. prosiąt płci męskiej produkowanych w Niemczech nie będzie w ogóle kastrowane.