W Wielkiej Loterii Ekoplon zarejestrowano 56 tys. kuponów. W trzech losowaniach, które odbyły się 19 kwietnia, 15 maja i 17 lipca rozdano tysiąc cennych nagród o łącznej wartości niemal 350 tys. zł. Nagrodę główną Forda Rangera zdobył Marek Pawlak, który zgłosił do konkursu około 50 losów.
Spadek cen tuczników w Niemczech wywołał presję cenową w Unii Europejskiej, gdzie w ubiegłym tygodniu ceny obniżyły się od 3 do 5 centów - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Liczba...
Marek Pawlak z miejscowości Betkowo w woj. wielkopolskim hodowlą trzody chlewnej zajmuje się od dawna, ale oficjalnie przejął część gospodarstwa po ukończeniu studiów rolniczych w 2015 r. W codziennych obowiązkach pomaga mu ojciec Eugeniusz.
Hodowcy posiadają 60 macior oraz dwa knurki rozpłodowe rasy pietrain i duroc. W ciągu roku od jednej maciory uzyskują około 20 tuczników.
W gospodarstwie znajduje się zmodernizowana porodówka, w której mieści się 12 kojców indywidualnych wyposażonych w regulowane jarzma ustawione pod kątem oraz ogrzewana strefa dla prosiąt.
Młode bezpośrednio po porodzie mają skracane kiełki, a do piątego dnia życia u knurków jest przeprowadzana kastracja. Wszystkie sztuki dostają również żelazo oraz porcję probiotyku. Następnie są szczepione przeciwko mykoplazmowemu zapaleniu płuc (MPS) oraz cyrkowirozie.
Prosięta przebywają przy matkach do 28 dnia życia, a następnie są łączone po dwie grupy i trafiają do warchlakarni na płytką ściółkę. Dwa tygodnie po odsadzeniu są one odrobaczane, a następnie są łączone w grupy po około 40 i trafiają do tuczarni.
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych ośmiu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. ASF zabił kolejne dwanaście dzików i...
W okresie tuczu zwierzęta są żywione paszą własnej produkcji z dodatkiem premiksu. Tuczniki są utrzymywane do masy około 120 kg. Są sprzedawane cyklicznie co trzy tygodnie w partiach od 40 do 80 sztuk.
Lochy są również żywione paszą produkowaną w gospodarstwie z dodatkiem gotowego koncentratu. Dodatkowo wszystkie grupy macior po zjedzeniu paszy treściwej dostają na zakładkę około 0,5 kg siana na dzień, w dwóch dawkach, dzięki czemu ich przewód pokarmowy wypełnia się, a zwierzęta są spokojniejsze.
Rolnicy posiadają własną mieszalnię pasz, która jest wyposażona w silos na zboże, śrutownik, mieszalnik oraz trzy zbiorniki na gotową paszę dla macior, warchlaków i tuczników o pojemności jednej tony każdy.
W produkcji pasz wykorzystują zboża własne oraz z zakupu. Stosują również gotowe koncentraty, zakwaszacze i dodatek paszowy zapobiegający zatruciom mikotoksynami, a dla prosiąt w pierwszym okresie odchowu kupują gotowe prestartery.
- Współpracuję z firmą Ekoplon już od ponad 10 lat. Kupuje od nich koncentraty, a także paszę dla prosiąt i warchlaków. W miesiącu robię zakupy na kwotę około 8-10 tys. złotych. Tak więc zarejestrowałem około 50 kuponów i udało mi się wygrać nagrodę główną, którą był samochód Ford Ranger - mówił Marek Pawlak.
Wręczenie nagród głównych odbyło się w sierpniu w siedzibie firmy Ekoplon w Grabkach Dużych w woj. świętokrzyskim.
Więcej informacji na temat hodowli Marka Pawlaka będzie można znaleźć w numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie 6/2017, który ukaże się wkrótce.
Zaprenumeruj