Jurgiel: sukcesem jest to, że ASF nie występuje w dużych hodowlach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2017,10:35 Aktualizacja: 08-07-2017,9:01
A A A

Na około 50 mln zł Krzysztof Jurgiel, ministra rolnictwa ocenił dotychczasowe koszty zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Podkreślił, że dziki są jednym ze źródeł przenoszenia choroby.

Polityk w TVP Info przypomniał, że walka z ASF trwa trzy lata, od 2014 r. - Wtedy niepotrzebnie ówczesny minister zakazał redukcji dzików - ocenił. Zaznaczył, że problem z dzikami trwa do dziś, bowiem Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie. - A dziki to jest jedno ze źródeł przenoszenia ASF - mówił szef resortu.  

asf, walka z asf, krzysztof jurgiel, bioasekuracja, populacja dzików, odstrzał dzików

ASF wciąż się rozprzestrzenia. Minister szykuje rozporządzenia

Z przeprowadzonych dotychczas analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby ASF jest zbyt duża populacja dzików - poinformował resort rolnictwa. W tym roku w Polsce wykryto 26 ognisk ASF u świń. W poniedziałek...

- Koszt całkowity zwalczania afrykańskiego pomoru świń, teraz jest około 50 mln zł, od początku występowania tej choroby - ocenił Jurgiel.

Zaznaczył, że resort przygotował działania bardziej restrykcyjne, które mają doprowadzić do tego, że problem zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Jego zdaniem sukcesem jest to, że ASF nie występuje w dużych hodowlach, a tylko w małych liczących do 10 sztuk.

W poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF, na którym omówiono sytuację dotycząca występowania tego wirusa.

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa w tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków ASF u dzików oraz 26 ognisk u świń. Z analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików. Jurgiel polecił opracowanie rozwiązań ustawowych, które pozwolą na podjęcie skutecznych działań w tym zakresie.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA