ASF wciąż się rozprzestrzenia. Minister szykuje rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2017,8:50 Aktualizacja: 08-07-2017,9:01
A A A

Z przeprowadzonych dotychczas analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby ASF jest zbyt duża populacja dzików - poinformował resort rolnictwa. W tym roku w Polsce wykryto 26 ognisk ASF u świń.

W poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), na którym omówiono sytuację dotycząca występowania wirusa.

ASF, afrykański pomór świń, ogniska, trzoda chlewna

ASF - cztery nowe ogniska i 229 świń do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnych czterech ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce. Nowe ogniska choroby wystąpiły w województwie lubelskim.   Wirus ASF wciąż atakuje...

W tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków ASF u dzików oraz 26 ognisk u świń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim (16) oraz podlaskim (8) i mazowieckim (2). Wszystkie ogniska wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia.

Z dotychczasowych analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików. Minister Krzysztof Jurgiel polecił opracowanie rozwiązań ustawowych, które pozwolą na podjęcie skutecznych działań w tym zakresie.

Na ukończeniu są prace dotyczące rozporządzeń szefa resortu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenia "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2019.

Przygotowywana jest ponadto nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty dotyczą m.in. zasad stosowania pasz dla trzody chlewnej, zaostrzenia zasad bioasekuracji, jak również rekompensat.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA