Zajmowali się produkcją materiału hodowlanego oraz tuczników. Kryzys na rynku spowodował, że zdecydowali się na rolniczy handel detaliczny, który stał się dla nich dodatkowym źródłem dochodów.
Gospodarz zaczynał hodowlę od 30 macior, a obecnie jego stado podstawowe zwiększyło się do 120 sztuk. Specjalizuje się on w produkcji tuczników w cyklu zamkniętym oraz loszek hodowlanych. Dariusz Kaczmarek z Kołodziejewa w woj....
Robert Boniecki z Małszyc w woj. kujawsko-pomorskim wraz z żoną Iwoną i synem Radosławem wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 150 ha. Rolnicy specjalizują się w hodowli trzody chlewnej i produkcji tuczników, a od roku prowadzą również rolniczy handel detaliczny (RHD).
Do 2021 r. ich stado podstawowe liczyło 180 loch. Jednak w wyniku spadku opłacalności produkcji gospodarze w ciągu dwóch lat zmniejszyli pogłowie macior do 80 sztuk. Niemal 80% stada stanowią lochy rasy polskiej białej zwisłouchej (pbz), a pozostałe są to samice rasy wielkiej białej polskiej (wbp).
Radosław Boniecki od 2017 r. prowadzi również hodowlę świń rasy puławskiej. Pierwsze 10 loszek tej rasy sprowadził od hodowcy z miejscowości Ruże w woj. kujawsko-pomorskim. Obecnie w gospodarstwie znajduje się 15 loch oraz kilka loszek remontowych oraz knur rozpłodowy.
Około 80% asortymentu produkowanego przez Bonieckich pochodzi z mięsa świń rasy puławskiej, które posiada więcej tłuszczu śródmięśniowego, przez co jest smaczniejsze.
Tuczniki systematycznie trafiają do Zakładu Masarskiego Heleny i Stefana Romanowskich w Miliszewach, gdzie są ubijane i dzielone na poszczególne elementy. Następnie mięso jest przywożone do gospodarstwa państwa Bonieckich.
Notowania tuczników, mimo niskiej podaży żywca wieprzowego, w drugim tygodniu maja spadły. W rozliczeniu poubojowym producenci otrzymywali średnio o 2,4% niższą cenę niż przed tygodniem. Krajowy rynek wieprzowiny w dniach od 8...
Na miejscu są produkowane różnego rodzaju kiełbasy i podroby. Hodowcy oferują także świeżą wieprzowinę.
- Przygotowujemy produkty gotowane oraz wędzone na gorąco na drewnie olchowym. Stosujemy również dodatek drewna z drzew owocowych. Dbamy o jakość naszych wyrobów i do ich produkcji wykorzystujemy jedynie mięso oraz naturalne przyprawy – mówił Robert Boniecki.
Ich produkty można spotkać w lokalnych sklepach. Gospodarze mają także stałą grupę odbiorców, którzy regularnie kupują ich wyroby.
Zdaniem Bonieckich RHD umożliwił im dywersyfikację produkcji, a przede wszystkim skrócenie łańcuchów dostaw. Dzięki temu uzyskali oni dodatkowe źródło dochodu.
Trzoda chlewna w ich gospodarstwie jest utrzymywana w chlewni, która międzyczasie była modernizowana i rozbudowywana. Została ona wyposażona w podłogę szczelinową, wentylację mechaniczną oraz sieć paszociągów.
Stado podstawowe jest podzielone na cztery grupy po 20 loch. Większość z nich jest kryta naturalnie. Gospodarz wykorzystuje do tego dwa knury pbz pochodzące z polskich hodowli.
Wysokie ceny w skupach tuczników to efekt ograniczenia pogłowia trzody chlewnej. Nadchodzące upalne dni dodatkowo zmniejszą podaż tuczników na rynku. Na rynku Unii Europejskiej w minionym tygodniu ceny skupu...
Część samic jest również inseminowana przy użyciu kateterów, które charakteryzują się tym, że stanowią jedną całość z pojemnikami na nasienie. Rozwiązanie to zdaniem rolnika jest bardzo wygodne i umożliwia samodzielne unasienianie loch.
Gospodarz średnio od lochy uzyskuje 10-12 prosiąt odchowanych. Są one dokarmiane paszą stałą w formie granulatu od trzeciego dnia życia. W 14 dniu po porodzie stopniowo mają wprowadzaną paszę typu starter. Odsadzenie w zależności od wielkości prosiąt przypada w 4 lub 5 tygodniu życia.
Prosięta trafiają do odchowalni, gdzie są utrzymywane na plastikowych rusztach w grupach po około 50 sztuk. Po trzecim tygodniu życia mają one stopniowo wprowadzaną pasze dla warchlaków, a po osiągnięciu masy 25-30 kg są przepędzane do tuczarni.
W 2013 r. hodowca otrzymał tytuł Krajowego Wicemistrza AgroLigi, a w 2015 r. zdobył nagrodę w konkursie Rolnik Farmer Roku. W 2016 r. został nagrodzony przez wójta tytułem Rolnika Roku, a jego żona Iwona za prowadzoną działalność zdobyła medal podczas tegorocznej edycji konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej państwa Bonieckich oraz RHD znajdziesz w kolejnym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" (3/2023). ZAPRENUMERUJ