Hodowcy trzody chlewnej dostaną unijne rekompensaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2016,11:40 Aktualizacja: 15-12-2016,12:22
A A A

KE przygotowuje pozytywną decyzję dotyczącą wypłacenia rekompensat za straty poniesione ze względu na wystąpienie w Polsce afrykańskiego pomoru świń - poinformował Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Wsparcie będzie dotyczyło strat poniesionych do końca listopada. Stawki dopłat będą zróżnicowane w zależności od wagi tucznika. Przewiduje się dopłatę do skupu tuczników o wadze żywej do 120 kg - 1 zł/kg, dla "przerośniętych" na poziomie 2 zł do kg, a dla pozostałych (120-135 kg żywej wagi) - 1,5 zł/kg.

wirus ASF, dziki, 151. przypadek

ASF – znaleziono trzy kolejne dziki zarażone wirusem

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia trzech kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wszystkie nowe przypadki odnotowano w woj. podlaskim.   Sto...

Unijne rekompensaty mają wyrównać straty w hodowli trzody z powodu niższych cen skupu płaconych rolnikom przez zakłady przetwórcze. - Resort rolnictwa stara się także uzyskać z Brukseli środki dla rolników w zamian za zaprzestanie produkcji trzody. W tej sprawie KE jeszcze nie podjęła decyzji - poinformował wiceminister.

Polityk przypomniał, że w związku z ASF rząd przyjął w ostatnich tygodniach wiele nowych rozwiązań odnoszących się do kwestii zwalczania choroby. Zwiększona m.in. została kontrola organów Inspekcji Weterynaryjnej i wprowadzono obowiązek posiadania świadectw zdrowia dla świń z całego kraju.

Rolnicy w krótkim czasie muszą zgłaszać wszystkie zmiany w stadzie do systemu identyfikacji zwierząt (IRZ). Są też przepisy zaostrzające bioasekurację oraz program ograniczenia populacji dzików.
trzoda chlewna, producenci tuczników, hodowcy trzody chlewnej, świnie

Hodowcy świń pozostawieni sami sobie

Producenci i hodowcy świń realizujący inwestycje związane z budową nowych chlewni lub modernizacją starych obiektów muszą uzyskać obowiązkowe pozwolenia. Taka procedura jest kosztowna i trwa ok. 1,5 roku i to w sytuacji, kiedy nie ma...

- O ile dane statystyczne pokazują spadek ilości zarówno wśród świń i loch, to dane handlowe pokazują znacznie lepszą sytuację, bo w 2016 r. wyniki za 10 miesięcy mówią, że sprzedaliśmy o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym czasie 2015 r., a import zmniejszył się o 2 proc. Bilans więc poprawił się, ale stale jesteśmy importerem netto wieprzowiny - powiedział Bogucki. Dodał, że głównie importujemy prosięta do dalszego odchowu.

Zaznaczył, że resort rolnictwa przyjął "Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych", w tym rynku wieprzowiny, którego celem jest zapewnienie samowystarczalności tej produkcji.

Niektóre z działań, które mają pomóc odbudowie trzody chlewnej w Polsce zostały już przyjęte. Dotyczy to m.in. ułatwień w dostępie do programów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zwiększona została kwota dofinansowania do inwestycji w gospodarstwach rolnych z 200 do 250 tys. euro. Takie wsparcie będą mogły otrzymać gospodarstwa, których powierzchnia nie przekracza 300 ha.
asf,  program bioasekuracji, świnie, trzoda chlewna, hodowla świń

Wieś czeka rewolucja? Hodowla świń profesjonalna albo żadna

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić w życie zmiany, które mogą doprowadzić do likwidacji małych gospodarstw, gdzie trzymane są świnie także na własny użytek. Resort przekonuje, że to jedyny sposób zwalczenia ASF w kraju. Jak...

- Poinformowaliśmy KE jak chcemy wykorzystać tzw. pakiet lipcowy. Polska dostała 22 mln euro - powiedział Bogucki. Wśród trzech działań, które zaproponowaliśmy są dwa dotyczące produkcji świń. - Chcemy wspomóc gospodarstwa, które będą inwestować w wymianę ("remont") stada loch. W tym zakresie gospodarstwa, które posiadają od 10-do 200 loch będą mogły z takiej dotacji skorzystać - dodał.

Podkreślił, że program pomocy dotyczy tylko gospodarstw o małej produkcji świń. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup loszek i knurków hodowlanych. Warunkiem jest jednak, by w wyniku takiego zakupu nie doszło do zwiększenia produkcji.

Drugim działaniem będzie wyrównanie rolnikom, których gospodarstwa położone są na terenie z ograniczeniami, przyszłych strat w związku z ASF, czyli po 1 grudnia. Dodał, że resort zakłada, że będzie to jedna stawka, wstępnie zostało przyjęte 1,5 zł od kg.

Rozporządzenie w tej sprawie jest przygotowywane i niebawem trafi do konsultacji społecznych.

Książka warta polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA