Hodowcy świń otrzymają nadzwyczajne wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-04-2017,18:40 Aktualizacja: 04-04-2017,20:18
A A A

Dopłaty do loch wyniosą 1,44 zł do kilograma a do tuczników od 0,97 do 1,94 zł/kg. Ministerstwo rolnictwa oczekuje na publikacje rozporządzenia Komisji Europejskiej przyznającego Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny.

Producenci i hodowcy trzody chlewnej otrzymają w związku z tym drugie wsparcie. Pierwszym są bowiem rekompensaty zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 lutego w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.

trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca, ceny tuczników

Tuczniki będą drogie co najmniej do połowy roku

Ceny tuczników mają być wyższe od tych, które odnotowaliśmy w 2016 r. co najmniej do połowy bieżącego roku. Według prognoz Komisji Europejskiej dla unijnego rynku tuczników wpłynie na to głównie mniejsza podaż żywca...

Pomoc będzie przysługiwała z tytułu uboju tuczników oraz loch. Obejmie ona łącznie do 50 tys. zwierząt. Zostaną nią objęci hodowcy z obszarów wyznaczonych przez KE w związku z wystąpieniem ognisk ASF w przypadku spełnienia następujących warunków:

  • Gdy świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.
  • Gdy zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu
  • Gdy zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.
  • Gdy producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014.

Niezwiększanie produkcji świń nie będzie jednym z warunków uprawniających do otrzymania pomocy. Rozporządzenie Komisji Europejskiej przewiduje określone stawki pomocy. W przypadku loch będzie to 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) masy tuszy.

bydło mięsne, mleko, trzoda chlewna, wołowina

Dopłaty do opasów i świń. Hodowcy mają czas tylko do 7 kwietnia

Rolnicy starający się o dopłaty do zakupu jałówek i buhajów opasowych oraz loszek i knurków hodowlanych na złożenie wniosków mają czas tylko do 7 kwietnia. Do podziału na ten cel jest niemal 100 milionów złotych....

W przypadku tuczników będzie to różnica między ceną raportowaną przez Polskę w regionie, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo producenta w tygodniu dostawy świń do ubojni i ceną rzeczywiście zapłaconą producentowi zgodnie z fakturą, ale nie więcej niż:

  • 0,23 euro/kg (0,97 zł/kg) dla świń o masie tuszy do 93 kg;
  • 0,34 euro/kg (1,44 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 93 kg, ale nie więcej niż 105 kg;
  • 0,46 euro/kg (1,94 zł/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 105 kg.

Obszar objęty pomocą to zgodnie z wnioskiem Polski obszar tzw. małych pasków (decyzje Komisji 2016/1367 i 2016/1406 oraz obszary wyznaczone aktami prawa lokalnego wokół ognisk ASF, a także obszar części III załącznika do decyzji 2014/709/UE (tzw. strefa niebieska).

Producent świń nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z rekompensat do tych samych świń przewidzianych nowym rozporządzeniem oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA