Hodowcy świń mierzą się z ASF oraz z przepisami
Hodowcy i producenci trzody chlewnej 8 listopada wzięli udział w konferencji, która odbyła się na stadionie narodowym w Warszawie. Jej hasłem przewodnim były perspektywy i wyzwania dla rozwoju tego sektora oraz unijne i krajowe bariery o charakterze formalno-prawnym. Organizatorem seminarium był Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Rynek trzody chlewnej w Hiszpanii omówił Carlos Pineiro z organizacji Pig Champ Pro Europa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Hiszpania wysforowała się na pozycję lidera wśród europejskich producentów. Wpłynęło na to wiele czynników.
- W wielu krajach hodowcy negatywnie zareagowali na przepisy dotyczące dobrostanu z 2012-2013 r. Jednak najlepsze fermy szybko potrafiły się do nich zastosować i problem ten przekształciły w korzyść. Teraz ich efektywność produkcji jest znacznie większa bo tam, gdzie przestrzegamy zasad dobrostanu tam mamy bardzo dobre wyniki produkcyjne -mówił Carlos Pineiro.
Bioasekuracja ferm. Skuteczna ochrona przed ASF
Kulawizny loch wpływają na ich produkcyjność oraz koszty ponoszone przez hodowców. Problem ten omówił dr Christof Rapp z Zinpro Corporation, który przedstawił badanie przeprowadzone w Niemczech na 200 lochach.
- Straty związane z kulawizną są bardzo duże. Na fermie liczącej 200 loch wiążą się one z większą liczbą brakowanych sztuk oraz większą liczbą martwych porodów i wynoszą one 17,6 tys. zł na rok tj. ponad 4 tys. euro, czyli niemal 20 euro w przeliczeniu na jedną lochę - mówił Christof Rapp.
Kastracja chirurgiczna prosiąt będzie wkrótce zakazana mówił Robert Hoste z Uniwersytetu w Wageningen. Przypomniał, że Komisja Europejska chce zakazać chirurgicznej kastracji świń od 1 stycznia 2018 r.
ASF. Polska broni Europę zachodnią przed wirusem
Dr Michał Thlon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mówił o procesie negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego TTIP. Na jego rozpoczęcie wpłynęły m.in. rosnące znaczenie w gospodarce światowej tzw. gospodarek wschodzących krajów BRICS czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Południowej Afryki, a także skutki kryzysu gospodarczego.
- W obszarze rolniczym strona amerykańska ma bardzo ofensywne podejście. Z wielu wystąpień publicznych wynika, że ich głównym celem jest całkowite zniesienie ceł i kontyngentów stanowiących przeszkodę dla eksportu - mówił Thlon.
O barierach prawnych dla rozwoju produkcji świń w Polsce mówiła Danuta Leśniak, ekspert KZP-PTCH. Podkreśliła, że jako jedyni w Europie mamy przepis, który nakazuje przy prowadzeniu dużej fermy wymagającej pozwolenia zintegrowanego zagospodarowania gnojowicy w 70 proc. na własnych użytkach rolnych.
Konferencję zakończył wykład prof. dr hab. Zygmunta Pejsaka z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, który przedstawił polskie doświadczenia w zwalczaniu ASF.
- Żadna z chlewni, w której wybuchło ognisko ASF nie przestrzegała zasad bioasekuracji. Niektórzy hodowcy kupowali prosięta niewiadomego pochodzenia i karmili świnie zlewkami. W efekcie w ciągu 10 tygodni choroba zajęła trzykrotnie większą część kraju niż w ciągu 2,5 roku - podkreślał prof. Pejsak.