Gen stresu pogarsza jakość wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-04-2016,7:00 Aktualizacja: 31-05-2016,15:25
A A A

Obecność genu wrażliwości na stres RYR1 powoduje przyśpieszenie przemian glikolitycznych w tuszy bezpośrednio po uboju. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń procesów kruszenia i utrzymania wody własnej przez mięso i spadku jego jakości.

Jakość tusz wieprzowych zależy od płci i wieku, a także żywienia oraz warunków hodowli zwierząt i sposobu ich transportu i uboju. Jednak w dużym stopniu wynika także z genotypu świń.

cena tuczników, wzrost cen, wieprzowina

Cena tuczników rośnie

Wzrost cen żywca jest spowodowany zbliżającym się długim weekendem majowym. Na rynku niemieckim w dniu 27 kwietnia ustalono cenę na poziomie 1,32 euro za kilogram, co oznacza wzrost o 4 centy w stosunku do ubiegłego tygodnia – informuje...

 

- Obecność genu wrażliwości na stres RYR1 jest powiązana z występowaniem mięsa wadliwego typu PSE, które jest jasne i miękkie. Dodatkowo odznacza się obniżoną wodochłonnością i dużym wyciekiem wody z mięsa – tłumaczyła dr inż. Jolanta Gdala z firmy Trouw Nutrition, podczas sympozjum w Ostromecku.

Gen stresu przyśpiesza przemianę glikolityczną po uboju, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania przemian proteolitycznych białek odpowiedzialnych za proces kruszenia i utrzymania wody własnej przez mięso.

Z kolei gen RN- powoduje pojawienie się mięsa kwaśnego (ASE). Mięso z tą wadą cechuje się szybkim spadkiem wartości pH po uboju przez co staje się kwaśne, miękkie i wodniste.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA