Afrykański pomór świń (ASF) na Filipinach spowodował duże starty w hodowli trzody chlewnej. Obecnie tamtejszy rząd pracuje nad odbudową pogłowia świń wprowadzając program pomocy dla rolników.
Filipiny chcą odbudować pogłowie świń do 2023 r. Foto_Remigiusz Kryszewski
Według oficjalnych danych opublikowanych przez filipińskie Ministerstwo Rolnictwa wynika, że strefy objęte afrykańskim pomorem świń (ASF) zostały zmniejszone o 99%. Jednocześnie dzięki rządowemu wsparciu ruszyła odbudowa pogłowia trzody chlewnej, która ma potrwać do 2023 r.
Wirus ASF jest obecnie odnotowany w mniej niż 30 lokalizacjach na Filipinach. Jak informuje tamtejsze ministerstwo rolnictwa, obszar objęty chorobą w ciągu dwóch ostatnich lat zmniejszył się o 99%.
ASF jest obecnie potwierdzony zaledwie w 22 miejscowościach, a liczba pozytywnych próbek w sierpniu była najniższa od 12 miesięcy.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w poprzednich latach prowadziła kampanię dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Odbywała się ona głównie w Europie Południowo-Wschodniej, a teraz została rozszerzona na kolejne...
Spadająca liczba infekcji i finansowany przez rząd program hodowli trzody chlewnej sprawiły, że kraj ten jest na dobrej drodze do pokrycia krajowego zapotrzebowania na mięso wieprzowe, które ma nastąpić w 2023 r.
Filipiny były siódmym co do wielkości importerem wieprzowiny na świecie. Sytuacja ta zmieniła się po wybuchu pierwszych ognisk ASF. Kraj ten został zmuszony do zwiększenia importu wieprzowiny, aby pokryć popyt na ten rodzaj mięsa.
Ze względu na deficyt białka zwierzęcego na rynku filipińskim, jak podaje portal euromeatnews.com, import mięsa w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. wzrósł o 44% i osiągajął na koniec czerwca 581,8 tys. ton.
Największy udział stanowi mięso wieprzowe (277,8 tys. ton). Na drugim miejscu znajduje się mięso bawole 27,2 tys. ton., a na trzecim mięso indycze 844 ton.
Według prognozy Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) oczekuje się, że kraj ten zwiększy import wieprzowiny, podczas gdy drobiu może nieznacznie spaść. Do końca bieżącego roku import wieprzowiny może sięgnąć 425 tys. ton, a drobiu 330 tys. ton.
W celu odbudowy pogłowia świń rząd filipiński uruchomił program o wartości 29,6 miliarda pesos, co daje około 586 mln dolarów.
Ma on na celu zwiększenie lokalnej produkcji trzody chlewnej, z naciskiem na odbudowę hodowli świń, udzielanie pomocy finansowej hodowcom i wzmacnianie bezpieczeństwa biologicznego w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ