Eksport unijnej wieprzowiny rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-01-2017,10:20 Aktualizacja: 24-01-2017,11:20
A A A

Eksport świeżej i mrożonej wieprzowiny wyprodukowanej w Unii Europejskiej po stagnacji, która miała miejsce w październiku 2016 r., miesiąc później wzrósł.

205 tys. ton, mięsa wieprzowego. Tyle wg informacji AHDB pork (Agriculture & Horticulture Development Board) wyeksportowano w listopadzie 2016 r. Stanowi to wzrost o 15% w stosunku do stanu sprzed roku. Eksport osiągnął wartość 518 mln euro co oznacza wzrost o 33 proc. Było to możliwe również dzięki temu, że ceny skupu trzody chlewnej w Europie były wysokie.

trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca, ceny tuczników

Tuczniki są cięższe, ale niekoniecznie droższe

Rolnicy czekają na wyższe ceny i przez to sprzedają ciężkie, poprzerastane tuczniki - informuje TVP 1. Tymczasem skupujący nie kwapią się do podwyższania stawek, wprost przeciwnie te zaczynają powoli maleć. Tuczniki o zbyt dużej masie są...

Najważniejszym kierunkiem eksportu unijnej wieprzowiny stanowiły rynki azjatyckie w tym Chiny. W listopadzie 2016 r. UE sprzedała do Chin o 14 proc. produktów więcej niż rok wcześniej. Mimo tego wzrostu kraje Wspólnoty nie pobiły rekordu wielkości wywozu mięsa wieprzowego do Chin. Wpłynęła na to rosnąca konkurencja ze strony Stanów Zjednoczonych.

Wieprzowina z UE trafia również do Korei Południowej. Wzrost eksportu tego mięsa w listopadzie ubiegłego roku wyniósł aż 40 proc. Z kolei 4 proc. całego wywozu wieprzowiny stanowi eksport do Wenezueli, gdzie Wspólnota ulokowała ponad 8 tys. ton tych produktów.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA