EFSA zaleca zwiększenie odstrzału dzików
Odstrzał dzików powinien być większy. To pierwsze wnioski płynące z raportu EFSA sporządzonego na prośbę Komisji Europejskiej. Zawiera on nowe rekomendacje w sprawie walki z afrykańskim pomorem świń.
Kilka miesięcy temu Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o ocenę epidemii afrykańskiego pomoru świń w Europie Środkowo-Wschodniej oraz udzielanie porad naukowych dotyczących rozprzestrzeniania się tej choroby.
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej 14 lipca EFSA opublikował swój raport.
Urząd zaleca stosowanie kombinacji wielu środków, które razem prowadziłyby do zmniejszenia reprodukcji dzika, a tym samym redukcji choroby.
ASF nie rozprzestrzenia się, ale jest trudny do zwalczenia
Po pierwsze należy bezwzględnie wykluczyć kontakt żywych dzików z materiałem pochodzącym od martwych przez natychmiastowe usuwanie zwłok.
Po drugie należy zintensyfikować odstrzał dzików ze szczególnym ukierunkowaniem na samice tak, aby w przyszłym roku ich populacja zmniejszyła się o 30-40 proc.
Po trzecie należy wprowadzić ścisły zakaz dokarmiania dzików.
Z raportu wynika także, że ASF w Polsce rozprzestrzenił się w populacji dzików na Podlasiu niezależnie od występowania tej choroby u świń domowych. EFSA nie stwierdziła żadnego powiązania między przypadkami a ogniskami. Nie odnotowała także bezpośredniego kontaktu dzików ze świniami.
Źródłem wprowadzenia wirusa okazał się niski poziom bioasekuracji lub jej całkowity brak.
EFSA opracowała także symulację w kontekście ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF. Wykazała ona, że zmniejszenie populacji dzika o ponad 70 proc. teoretycznie jest skutecznym sposobem, ale praktycznie nie można go zrealizować w jednym sezonie łowieckim.