Dziki nadal przenoszą wirusa ASF. 28 nowych przypadków
Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal z każdym dniem jest wykrywany w populacji świń domowych. W efekcie liczba ognisk zwiększa się lawinowo. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. Za to mniejsza jest liczba przypadków u dzików.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 28 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Służby weterynaryjne znalazły 37 martwych zwierząt, w tym jednego odstrzelonego samca.
Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 11 - 17 czerwca 2018 r.
Hodowcy powinni być kontrolowani z przestrzegania zasad bioasekuracji
Zdecydowanie mniejsza liczba odstrzelonych dzików w porównaniu do padłych zdaniem inspekcji weterynaryjnej nie wynika z faktu, że nie jest prowadzony odstrzał tych zwierząt.
- Należy pamiętać, że my informujemy jedynie o osobnikach zakażonych. W zależności od regionu średnio około 60 proc. dodatnich sztuk stanowią dziki padłe, a zaledwie 1,5 proc. odstrzelone. Stąd wynika ta dysproporcja - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.
Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim w miejscowości Samosiele położonej w powiecie chełmskim w odległości 3 km od granicy z Ukrainą. Służby weterynaryjne znalazły tam trzy padłe sztuki.
Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.
Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ