Dostosowanie gospodarstw do programu bioasekuracji przedłużone do 10 sierpnia?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-07-2016,11:10 Aktualizacja: 22-07-2016,14:14
A A A

Hodowcy i producenci świń, którzy mieli dostosować swoje gospodarstwa do wymogów programu bioasekuracji mieli na to czas do 10 lipca. Ministerstwo rolnictwa pracuje jednak nad wydłużeniem tego terminu do 10 sierpnia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi obecnie prace mające na celu zmianę terminu przewidzianego dla posiadaczy zwierząt utrzymujących świnie na przystosowanie się do wymogów programu bioasekuracji.

asf, bioasekuracja, tuczniki, giw

ASF wciąż groźny. Musimy przestrzegać zasad bioasekuracji

Bioasekuracja to główna i najbardziej skuteczna broń w walce z ASF. Dlatego Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje do hodowców o zachowanie podstawowych zasad bioasekuracji czyli głównie...

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 upłynął on 10 lipca 2016 r.

Hodowcy i producenci świń chcący dostosować gospodarstwo do wymagań dotyczących bioasekuracji lub złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenia, że nie spełnia ono wymagań dotyczących bioasekuracji będą mogli to zrobić do 10 sierpnia.

Ministerstwo informuje, że wszystkie oświadczenia o niespełnieniu wymagań dotyczących bioasekuracji złożone przez posiadaczy zwierząt utrzymujących świnie od 11 lipca będą uznane za złożone w terminie.

W związku z wystąpieniem czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Hajnówka ministerstwo informuje także, że w najbliższym czasie konieczna będzie zmiana obszarów wyznaczanych w ramach zwalczania ASF. Nna określonych obszarach zaostrzą się więcwarunki na jakich możliwe będzie przemieszczanie świń, w tym przemieszczanie świń do rzeźni.

Dodatkowe informacje można uzyskać pobierając następujące pliki:

Komunikat ministerstwa rolnictwa

Przemieszczanie świń do rzeźni - największe restrykcje

Przemieszczanie świń do rzeźni - średnie restrykcje

Przemieszczanie świń do rzeźni - najmniejsze restrykcje

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA