Do dzików będzie można strzelać w parkach narodowych
Możliwość odstrzałów sanitarnych dzików na terenie parków narodowych, budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą i bioasekuracja to sposoby, które mają pomóc zwalczać ASF w Polsce - mówił w Białymstoku Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
- W związku z pojawiającymi się nowymi ogniskami ASF u świń trzeba zaostrzyć działania dotyczące zwalczania tej choroby - mówił polityk na konferencji prasowej minister. W ocenie szefa resortu głównym czynnikiem, przez który rozprzestrzenia się wirus są dziki.
ASF w kolejnych gospodarstwach, rolnicy grożą protestami
Poinformował o zatwierdzonej kilka dni wcześniej przez Senat noweli ustawy ułatwiającej zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Jurgiel powiedział, że jedną z nowości w tej noweli jest to, że będzie możliwy odstrzałów sanitarny dzików na terenie parków narodowych i rezerwatów.
Według Jurgiela problemem są też dziki, które "przenikają" do Polski z Białorusi i Ukrainy. Mówił, że te państwa nie podają, jak dużym problemem jest ASF na ich terenie. - Rząd podjął decyzję o budowie ogrodzenia, które ma zabezpieczyć przed przenikaniem dzików z Białorusi i Ukrainy na teren naszego kraju - powiedział.
Dopytywany, powiedział jedynie, że w ciągu dwóch-czterech tygodni szczegóły tej sprawy ma przedstawić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które będzie nadzorowało prace.
Innym sposobem na zwalczanie ASF w Polsce mają być ułatwienia dla myśliwych, jak polowanie z noktowizorem i z nagonką. Pytany o szczegóły tego pomysłu, powiedział, że zarządzenia w tych sprawach ma przygotować do końca lipca minister środowiska. Jedno z rozporządzeń ma dotyczyć zniesienia zakazu odstrzału dzików w okresie lęgowym.
ASF w chlewni na niemal 2000 sztuk. Mamy 60 ognisko pomoru
Jurgiel powiedział, że rząd zdecydował, iż do końca listopada na terenach z ograniczeniami (wyznaczone tam, gdzie odnotowano ogniska ASF u świń lub przypadki tej choroby u dzików - PAP) liczba dzików ma zostać zredukowana do 0,1 zwierzęcia na km kw, a na pozostałym terenie do 0,5 zwierzęcia na km kw.
Od 15 sierpnia wchodzą też nowe zasady bioasekuracji. Jak powiedziała obecna na konferencji prasowej posłanka PiS Bernadeta Krynicka, obecnie prowadzona jest kampania informacyjna.
Rolnicy do 14 sierpnia mają czas na decyzję czy dostosują swoje gospodarstwo do wymogów bioasekuracji czy też zdecydują o wygaszaniu hodowli, wtedy do połowy września muszą złożyć wnioski o wypłatę odszkodowań.
Jurgiel powiedział, że na ten cel zabezpieczonych jest 7 mln zł do końca 2018 roku. Przypomniał, że rekompensata wynosi 100-120 zł rocznie za świnię.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń