Decyzje powiatowych lekarzy weterynarii krzywdzące dla hodowców?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-11-2019,9:20 Aktualizacja: 29-11-2019,9:23
A A A

Powiatowi lekarze weterynarii, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nagminnie zabraniają przemieszczeń świń ze stref czerwonych do niebieskich, żółtych a nawet białych, mimo że przepisy na to zezwalają.

Hodowcy trzody chlewnej, którzy znaleźli się w tzw. kolorowych strefach, mają wskutek tego utrudnione warunki sprzedaży zwierząt, między innymi prosiąt z gospodarstwa do gospodarstwa.

"Powiatowi Lekarze Weterynarii z powiatów położonych w strefach żółtych lub białych, w naszej ocenie, bezpodstawnie, wstrzymują możliwość legalnych przemieszczeń wewnątrz kraju narażając hodowców na poważne straty" czytamy w komunikacie związku.

asf, obszar zapowierzony, obszar zagrożony, obszar objęty ograniczeniami, strefa czerwona, strefa żółta

Strefy ASF objęły część Wielkopolski. Zmiany na Mazowszu

Główny lekarz weterynarii poinformował o publikacji decyzji Komisji Europejskiej zgodnie z którą powiększony został obszar zagrożony i ochronny w woj. lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim. 26 listopada została opublikowana decyzja...

W Decyzji Wykonawczej Komisji z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE zostały sprecyzowane wymogi.

Spełnienie tych wymogów umożliwia bezpieczną wysyłkę zwierząt z czerwonej strefy do pozostałych. Możliwe jest także wysyłanie świnie do dalszej hodowli ze strefy niebieskiej do czerwonej.

KZP-PTCH podkreśla, że w województwach, w których wirus ASF przebywa najdłużej, nie odnotowuje się wiele takich incydentów. Problemy te jednak pojawiają się nagminnie wskutek działalności powiatowych lekarzy weterynarii w rejonach, w których wirus pojawił się niedawno. To zdaniem związku wpływa na faworyzowanie importerów i producentów trzody chlewnej z zagranicy.

"Musi minąć wiele miesięcy, zanim wirus ogarnie większość terenu takiego województwa, aby inspektorzy zaczęli zezwalać na takie przemieszczenia, które kilka miesięcy wcześniej były dla nich niedopuszczalne, pod groźbą aresztu" czytamy w komunikacie związku.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA