Strefy ASF objęły część Wielkopolski. Zmiany na Mazowszu
Główny lekarz weterynarii poinformował o publikacji decyzji Komisji Europejskiej zgodnie z którą powiększony został obszar zagrożony i ochronny w woj. lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
26 listopada została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.
W związku z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF u dzików na terenie województwa lubuskiego, powiększony został zasięg obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru ochronnego (strefa żółta) w obrębie województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.
Panama nie chce polskiej wieprzowiny
Szczegółową mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.
Na wniosek głównego lekarza weterynarii Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów płockiego i płońskiego w województwie mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF.
Na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla gmin Wyszogród i Mała Wieś w powiecie płockim oraz Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim.
- Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ