Co znajdziecie w nowym numerze "Hoduj z Głową Świnie"?
Hodowcy i producenci trzody chlewnej w najnowszym numerze magazynu "Hoduj z Głową Świnie" nr 6/2021 (listopad-grudzień), znajdą artykuły na tematy związane z rynkiem, żywieniem, zdrowiem, hodowlą czy afrykańskim pomorem świń.
"Hoduj z Głową Świnie" to dwumiesięcznik skierowany do hodowców i producentów trzody chlewnej, lekarzy i techników weterynarii, a także doradców żywieniowych i zootechników.
Soja i rynek świń
Skąd pochodzi soja? Dlaczego do Polski trafia surowiec głównie z Ameryki Południowej? W jaki sposób jest ona produkowana? Gdzie następuje jej załadunek i z jakich elementów składa się jej cena? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule "Niemal wszystko o śrucie sojowej".
Dlaczego rolnicy są w kręgu podejrzanych? W środę wielki protest
Brutalne ataki i szkalowanie branży produkcji zwierzęcej w ostatnim czasie nasilają się. Raport "Wieprzowina Nowa Perspektywa" to projekt, który przedstawia rzetelną wiedzę i jest pierwszym krokiem w obronie branży. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule "Chcą obronić rynek trzody chlewnej".
Żywienie świń
Ziarno zbóż zawsze było podstawą żywienia trzody chlewnej. Charakteryzuje się dużą koncentracją energii oraz wysoką strawnością wynikającą z niewielkiej zawartości włókna. To ostatnie może negatywnie oddziaływać na procesy trawienne, a w konsekwencji na wzrost, zdrowie i produkcyjność świń. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule "Polisacharydy nieskrobiowe kształtują żywienie".
"Zastosowanie różnych źródeł białka w diecie prosiąt odsadzonych" to artykuł, w którym piszemy o tym składniku pokarmowym odpowiadającym za wzrost zwierząt monogastrycznych. Białko jest podstawowym budulcem nowych komórek i tkanek organizmu zwierzęcego, a zawarte w nim aminokwasy determinują odkładanie się białka we włóknach mięśniowych.
Co nowego w hodowli?
Tuczniki na VEZG podrożały. Czy to sygnał zmiany na lepsze?
Udowodniono, że między zmianami stopnia otłuszczenia loch a wskaźnikami ich użytkowości rozpłodowej istnieje wysoka zależność. Zmiany grubości słoniny u loch od krycia do porodu są bezpośrednio powiązane z liczbą oraz masą ciała prosiąt urodzonych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule "Otłuszczenie a rozród loch".
Walka z ASF-em wciąż trwa
Liczba ognisk ASF w Polsce w tym roku jest rekordowa w całej ośmioletniej historii występowania tej choroby w naszym kraju. Część z nich wybuchła niespodziewanie, część była przewidywana przez służby. Więcej znajdziecie w artykule "To nie koniec ASF".
Specjalnie wyszkolone psy potrafią znajdować truchła padłych dzików w miejscach trudno dostępnych dla ludzi. W Polsce mamy takie zwierzęta. Niestety na razie nie są one wykorzystywane w tym celu. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule "Psy mogą pomóc zwalczyć ASF".
Co słychać u hodowców?
Rośnie liczba ognisk ASF u dzików w Polsce i Niemczech
Dariusz Gazda wraz z synem Łukaszem produkowali tuczniki w cyklu zamkniętym. Postanowili jednak zmienić profil działalności. Zdecydowali się na budowę nowej chlewni pod klucz, założenie nowego stada podstawowego i sprzedaż prosiąt do dalszego tuczu. Dużo informacji o nowej chlewni znajdziecie w artykule "Chlewnia pod klucz do produkcji prosiąt".
Dorota i Dariusz Łukaszewscy prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Specjalizują się w produkcji tuczników w cyklu zamkniętym. Afrykański pomór świń pojawił się pod koniec lipca bieżącego roku w odległości około 9 km od ich gospodarstwa. Hodowcy dopiero wtedy zdali sobie sprawę, jak wprowadzone restrykcje i obostrzenia wpływają na produkcję trzody chlewnej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule "Produkuje tuczniki w strefie ASF".
Bioasekuracja to podstawa
Jak można przygotować plan bezpieczeństwa biologicznego? Na jakie kłopoty napotykają hodowcy, którzy starają się spełnić zasady bioasekuracji? Czy jej przestrzeganie jest rzeczywiście tak bardzo skomplikowane? Zapraszamy do lektury artykułu "Bioasekuracja nie jest straszna", w którym na ten temat wypowiadają się hodowcy oraz lekarze weterynarii.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty dwumiesięcznika "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ