Chcą przywrócić wieprzowinie dawny smak

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2020,14:15 Aktualizacja: 07-01-2020,14:24
A A A

Kilkunastu hodowców świń rozpoczęło projekt "Śląski Tucznik". Jego celem jest wprowadzenie na rynek mięsa wieprzowego mającego wysokie walory żywieniowe i smak znany z domowych wyrobów sprzed lat.

Program polega na odpowiednim doborze krzyżówek tuczników oraz specjalnej diety, w której wykorzystuje się m.in. zioła i przyprawy mające wpływ na walory odżywcze mięsa.

tuczniki, Wielkopolska, żywiec wieprzowy, ASF w Polsce, ASF w woj. lubuskim, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Tuczniki są opłacalne, ale nie wiadomo jak długo

Żywiec wieprzowy w Polsce jest drogi. Jednak jak zauważają członkowie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wskutek obecności wirusa ASF w Wielkopolsce pojawiły się nowe zagrożenia, które będą oddziaływały...

Rafał Duś, założyciel spółdzielni "Opolskie Fermy Trzody" przyznał, że pomysł przywrócenia mięsa o walorach smakowych podobnych do tych sprzed wielu lat wpadł przypadkiem, gdy do karmy dla zwierząt zaczął dodawać różnego rodzaju zioła.

- Okazało się, że mięso wyprodukowane przy udziale ziół nie tylko ma zupełnie inny smak, ale też inaczej się zachowuje na patelni. Przede wszystkim jest w nim mniej wody, której miejsce zajmuje tłuszcz śródmięśniowy - nośnik smaku odpowiedzialny także za kruchość mięsa. Trochę czasu nam zajęło ustalenie odpowiedniej mieszanki, którą dodajemy do pasz, ale efekt został osiągnięty. Mamy szynkę, która smakuje jak ta, znana starszemu pokoleniu z czasów jego dzieciństwa - zapewnia Duś.

Dzisiaj hodowcy działający w ramach spółdzielni stosują już specjalną mieszankę ziołową, w skład której wchodzi m.in. czosnek, rozmaryn i szałwia. Po uzyskaniu powtarzalnych wyników w hodowli, zdecydowali się na poddanie wytworzonego według ich sposobu mięsa pod ocenę naukowców.

Pierwsze badania mięsa wytwarzanego w ramach projektu "Śląski Tucznik" przeprowadził prof. dr hab. inż. Władysław Migdał z Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

trzoda chlewna, produkcja świń, mięso wieprzowe, produkcja wieprzowiny, Chiny, import wieprzowiny, wirus asf

Jak długo potrwa hossa na europejskim rynku wieprzowiny?

Afrykański pomór świń w Azji nadal będzie wpływać na światowy rynek mięsa oraz handel, informuje portal 3trzy3 na podstawie prognoz Komisji Europejskiej. Rynek wieprzowiny zarówno w Europie, jak i na całym świecie rozważa dwie możliwe...

- To chyba taka pierwsza polska myśl i sposób na hodowlę. Przeprowadziłem badania typowo chemiczne i konsumenckie. Mięso jest delikatne, charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka, optymalną zawartością tłuszczu, ma zapach i posmak ziół. Jak przyglądnąłem się składowi chemicznemu i profilowi tłuszczowemu, to byłem zaskoczony, bo wyniki były zbliżone do wołowiny i jagnięciny. Sam przygotowałem kilka wyrobów z tego mięsa i proszę mi wierzyć, że pod względem jakości, smaku i zapachu trudno takich produktów szukać w sklepie - powiedział naukowiec w wywiadzie dla portalu brzeg24.pl.

Promocją śląskiego patentu zainteresowany jest samorząd województwa opolskiego oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, który w ramach programu "Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR)", planuje stworzyć razem ze autorami "Śląskiego Tucznika" klaster zapraszając do współpracy uczelnie rolnicze i najlepszych opolskich przetwórców mięsa wieprzowego, w celu opracowania grupy produktów klasy premium mających szansę na jeden z sztandarowych produktów żywnościowych regionu.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA