Jak długo potrwa hossa na europejskim rynku wieprzowiny?
Afrykański pomór świń w Azji nadal będzie wpływać na światowy rynek mięsa oraz handel, informuje portal 3trzy3 na podstawie prognoz Komisji Europejskiej.
Rynek wieprzowiny zarówno w Europie, jak i na całym świecie rozważa dwie możliwe opcje dotyczące dalszej epidemii ASF w Chinach.
Chiny odbudowują swój rynek wieprzowiny, dlatego możliwe scenariusze przewidują, że do 2030 roku produkcja tego mięsa w Państwie Środka przerośnie poziom występujący przed wybuchem ASF lub będzie on niższy.
Import wieprzowiny przez Chiny w obu rozważanych scenariuszach wciąż będzie jednak rekordowy co wpłynie na dobrą sytuacja na rynkach krajów eksportujących to mięso, w tym państw Wspólnoty.
Kolejne województwo przygotowuje się na nadejście ASF
W państwach tych może dojść również do znacznego wzrostu produkcji wieprzowiny. Jednak w UE będzie on ograniczony wskutek rygorystycznych wymogów polityki ochrony środowiska, zwłaszcza w Niemczech oraz Holandii.
Na ograniczony wzrost produkcji trzody chlewnej w UE wpływa również rozprzestrzeniający się ASF w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce oraz groźba przedostania się wirusa do Niemiec.
Kraje Wspólnoty, które mają dostęp na rynki azjatyckie, w tym głównie Hiszpania, powinny zwiększyć wielkość produkcji wieprzowiny.
Zgodnie z prognozami do końca 2020 r. chińska produkcja spadnie o ponad 35% w porównaniu z 2018 r.
Produkcja wieprzowiny w Chinach ma się poprawić dopiero od 2021 r. w przypadku jednak, jeśli ASF zostanie opanowany. Europejskie prognozy mówią również, że stabilizacja na tamtejszym rynku wynikająca z jego restrukturyzacji ma nastąpić dopiero w 2025 roku.
ASF objął niemal całe województwo warmińsko-mazurskie
Do tego czasu wielkość produkcji wieprzowiny w Europie ma się utrzymać na bardzo wysokim poziomie. Po tym czasie jednak ma ona zmaleć do poziomu sprzed 2018 roku, ponieważ niektórzy konsumenci kosztem tego mięsa będą wybierać drób.
Mięso drobiowe jest tańsze i przez wielu konsumentów uważane również jako zdrowsze od wieprzowiny. Stąd wg danych Komisji Europejskiej, spożycie mięsa wieprzowego w prognozowanym okresie może spaść do 30,2 kg na mieszkańca. Dla porównania w latach 2015-2018 wyniosło ono średnio 32,3 kg.
Eksport wieprzowiny z UE do Chin ma osiągnąć maksymalny poziom w 2022 roku,.
Ceny wieprzowiny w UE powinny dalej rosnąć w 2020 r. Ta sytuacja może trwać do momentu, w którym Chiny odbudują swoją produkcję trzody chlewnej.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ