Tuczniki w pierwszym tygodniu maja wyraźnie potaniały. Na niemieckiej dużej giełdzie ceny spadły o 15 centów, a w Polsce o 60 groszy za kg.
Hodowcy oferują męski i żeński materiał hodowlany rasy pbz i duroc. Produkują oni również w ciągu roku około 1 tys. tuczników, które sprzedają w wadze 110 kg bezpośrednio do zakładów mięsnych. Paulina...
W ostatnich notowaniach niemieckiej dużej giełdy z 4 maja ceny żywca wieprzowego spadły o 15 centów do wartości 1,80 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,48 zł.
W okresie okołoświątecznym nie wszystkie świnie przeznaczone do uboju zostały odebrane z niemieckich gospodarstw. Był to efekt mniejszej liczby dni pracujących. Po świętach, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pozostała na rynku nadwyżka żywca, która spowodowała spadek cen.
Na rynek oddziałuje również ograniczony eksport wieprzowiny oraz sezon grillowy, który jeszcze nie nabrał rozpędu.
Obecne stawki za tuczniki uzyskiwane przez producentów są znacznie niższe od oczekiwanych. Przewiduje się, że ceny w najbliższym czasie powinny wzrosnąć.
W Polsce cena skupu tuczników za klasę E spadła średnio o 60 gr do wartości 7,95 zł za kg. Wielu producentów wstrzymało się z zasiedleniem chlewni, ponieważ wysokie koszty produkcji ograniczają ich zysk.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ