Hodowcy oferują męski i żeński materiał hodowlany rasy pbz i duroc. Produkują oni również w ciągu roku około 1 tys. tuczników, które sprzedają w wadze 110 kg bezpośrednio do zakładów mięsnych.
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) prognozuje, że w 2022 r. produkcja w USA oraz Unii Europejskiej spadnie o 2%. Według przewidywań kraje Wspólnoty wyeksportują do końca roku 4,8 mln ton wieprzowiny i pozostaną na...
Paulina Gołaś-Młynarska z Kijewa w woj. kujawsko-pomorskim wraz z mężem Szymonem Młynarskim i bratem Grzegorzem Gołasiem prowadzi gospodarstwo rolne. Utrzymuje w nim świnie rasy polskiej białej zwisłouchej (pbz) oraz duroc.
Hodowcy do niedawna posiadali stado 60 macior. Jednak pod koniec 2021 r. zmniejszyli je do 45 samic.
Podjęli tę decyzję po tym jak zapotrzebowanie na materiał hodowlany na rynku spadło ze względu na ograniczenie opłacalności produkcji trzody chlewnej wywołane wysokimi cenami paszy oraz energii.
Gospodarze z Kijewa obecnie posiadają 30 macior rasy pbz oraz 15 duroc. Zwierzęta przebywają w dwóch chlewniach, które są oddalone od siebie o około 50 metrów.
W pierwszym budynku znajduje się sektor porodowy, sektor krycia, sektor loch luźnych oraz odchowalnia. Z kolei w drugiej chlewni są utrzymywane zwierzęta hodowlane oraz tuczniki.
Wszystkie grupy technologiczne przebywają na płytkiej ściółce, która jest usuwana codziennie.
Rolnicy w rozrodzie świń zazwyczaj wykorzystują krycie naturalne. Samice po odsadzeniu prosiąt trafiają do kojców indywidualnych. Po wystąpieniu rui są one pojedynczo przepędzane do kojca, w którym znajduje się knur rozpłodowy rasy pbz. Powtórne krycie jest wykonywana po upływie 12 godzin.
Tuczniki w Polsce w ostatnim tygodniu kwietnia podrożały. Z kolei notowania na dużej niemieckiej giełdzie pozostały bez zmian. W kolejnych tygodniach można spodziewać się wzrostu cen skupu żywca wieprzowego. Będzie to efekt większego...
Maciory po potwierdzeniu ciąży są przepędzane do kojców grupowych, a na około 7 dni przed planowanym terminem wyproszenia trafiają do sektora porodowego. Wyproszenia są nadzorowane i w przypadku kiedy u lochy pojawią się parcia, a nie ma postępu w akcji, gospodarze kontrolują drożność dróg rodnych i podają oksytocynę.
Prosięta bezpośrednio po porodzie są osuszane i dezynfekowane specjalnym preparatem w proszku. Dostają również szczepionkę przeciwko PRRS oraz mają skracane kiełki. W 2-3 dniu życia młode dostają żelazo i preparat przeciwko kokcydiozie, a w drugim tygodniu życia są szczepione przeciwko cirkowirozie i mykoplaźmie świń, a przed odsadzeniem dostają drugą dawkę żelaza i są odrobaczane.
Prosięta są przepędzane do odchowalni w wieku 4 tygodni. Trafiają one do pomieszczenia, gdzie znajduje się 6 kojców, w których przebywa po 20 sztuk. Zwierzęta do masy 15 kg są żywione tą samą pasza co na porodówce. Później dostają dawkę dla warchlaków, która jest stosowana do masy 35 kg.
Następnie zwierzęta są segregowane według płci i trafiają do drugiego budynku, gdzie łącznie zmieści się 440 świń.
Cena tuczników na VEZG po raz pierwszy od 14 tygodni zmalała. To pewne zaskoczenie, ponieważ wiele czynników wskazywało na to, że notowania będą kontynuowały wzrost. "Na niemieckim rynku trzody chlewnej podaż przewyższa...
Pierwsza selekcja materiału hodowlanego odbywa się przed odsadzeniem. Wówczas zwierzęta są kwalifikowane do dalszej hodowli lub są kierowane na tucz. W wieku pomiędzy 150, a 210 dni odbywa się selekcja wykonywana przez pracownika POLSUS.
W ofercie rolników są loszki hodowlane w wieku 5-6 miesięcy oraz knurki rozpłodowe w wieku 6-7 miesięcy. Hodowczyni stara się, aby zwierzęta zarodowe były dostępne przez cały czas.
Producenci oferują również tuczniki w ilości około 20 sztuk co tydzień. Ich tucz jest prowadzony do wieku 5,5-6 miesięcy i masy 110 kg. Zwierzęta są bezpośrednio sprzedawane do zakładów mięsnych, a rozliczenie odbywa się na wagę poubojową.
Świnie z gospodarstwa w Kijewie wielokrotnie były prezentowane podczas regionalnych i krajowych wystaw zwierząt hodowlanych i zajmowały najwyższe miejsca.
Paulina Gołaś-Młynarska wraz z bratem Grzegorzem Gołasiem zdobyli także Grand Prix XIX edycji Konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw 2021" w kategorii produkcja zwierzęca.
Więcej informacji na temat hodowli Pauliny Gołaś-Młynarskiej oraz jej brata Grzegorza Gołasia znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" na 3/2022. ZAPRENUMERUJ