Cena tuczników w Niemczech jest stabilna. A jak jest u nas?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-07-2023,15:30 Aktualizacja: 31-07-2023,15:33
A A A

Cena tuczników w wielu krajach unijnych jest stabilna. Nawet państwa Europy Południowej, przeżywające wzmożony ruch turystyczny, nie zanotowały zmian w cennikach skupowych.

- Ostatnio zarówno na giełdzie VEZG jak i ISW wpadliśmy w pewnego rodzaju marazm. Owszem na małej giełdzie wykonywane są ruchy raz na plus, raz na minus, ale odbywają się one w bardzo ograniczonym zakresie i w wielkościach, a cena w tej formule utrzymuje poziom powyżej 2,60 euro za kg w klasie E – mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz przedstawiciel Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus".

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, asf w Lubelskiem, trzoda chlewna, GIW, GLW

Ognisko ASF u świń wybuchło po raz 18

Ognisko ASF po raz 10 wybuchło w województwie lubelskim. Choroba ponownie ujawniła się w powiecie parczewskim. Ognisko ASF nr 2023/18 wybuchło w województwie lubelskim w sąsiedztwie ogniska nr 2023/13. Może być więc do niego...

- W Polsce cena skupu świń w ubiegłym tygodniu wzrosła o 10 groszy za kg wagi bitej ciepłej w stosunku do tygodnia poprzedniego. Niska podaż żywca nie nadąża za popytem, a zakłady mają problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb ubojowych - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

W Polsce po niedawnych obniżkach, które wywołały wielkie emocje, cena ustabilizowała się na poziomie 11,15-11,20 zł za kg w klasie E przy transportach obejmujących cały samochód.

- Wiadomo, wszyscy rolnicy chcielibyśmy widzieć stawki bliżej niedawnych maksimów wynoszących ponad 12 złotych, ale czy to nastąpi w najbliższym czasie? Pewne sygnały już się pojawiają – mówi Bartosz Czarniak.

Po pierwsze niektóre mniejsze zakłady z uwagi na ograniczone możliwości zakupu tuczników płacą za nie około 11,40 - 11,45 za kg w klasie E.

Francja, ministerstwo rolnictwa, rzeźnie, zakłady ubojowe, trozda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsne, ceny energii

Francja chce zabezpieczyć krajowe zdolności ubojowe

Liczba zwierząt gospodarskich we Francji spada, podobnie jak liczba ubojów. Kilku małym rzeźniom grozi zamknięcie z powodu niewykorzystanych mocy produkcyjnych i rosnących cen energii. Francuski rząd, informuje Agra Europe, chce podjąć...

Zakłady mięsne w momencie obniżek cen skupu z powodu nagłego wzrostu podaży wydłużały termin odbioru świń nawet do tygodnia. Obecnie w niektórych przypadkach hodowcy czekają na transport 2 - 3 dni.

- Potwierdziły się też informacje o zamknięciu linii ubojowej zakładów Animex Szczecinie. Zakład dalej funkcjonuje, ale zajmować się ma tylko rozbiorem i przetwórstwem mięsa. Wydaje się, że rynek już to zaakceptował i teraz obserwujemy, czy jaskółki w postaci podwyżek w mniejszych zakładach przełożą się na tendencję ogólną w kraju - podsumowuje Czarniak.

- Spadek pogłowia świń w Unii Europejskiej ograniczył podaż żywca, a tym samym produkcję wieprzowiny. Według danych Eurostat, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej spadła o -9,1% rok do roku - komentuje Aleksander Dargiewicz i dodaje:

- Na razie nie widać symptomów odbudowy pogłowia trzody chlewnej w krajach unijnych. Dlatego ceny skupu świń w najbliższym okresie mogą pozostać wysokie.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA