Francja chce zabezpieczyć krajowe zdolności ubojowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-07-2023,10:00 Aktualizacja: 31-07-2023,9:59
A A A

Liczba zwierząt gospodarskich we Francji spada, podobnie jak liczba ubojów. Kilku małym rzeźniom grozi zamknięcie z powodu niewykorzystanych mocy produkcyjnych i rosnących cen energii.

Francuski rząd, informuje Agra Europe, chce podjąć działania w celu utrzymania regionalnych zdolności ubojowych.

Minister rolnictwa Marc Fesneau spotkał się na początku lipca z przedstawicielami dotkniętych kryzysem sektorów oraz lokalnych władz. Spotkanie zapoczątkowało prace nad strategią centralnego sterowania, w ramach której mają zostać połączone zasoby i kompetencje wszystkich zaangażowanych podmiotów.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników w Polsce przestała maleć

Rynek wieprzowiny ustabilizował się w całej Unii Europejskiej. Wpłynęło na to wiele czynników, w tym większe sezonowe spożycie mięsa notowane na południu Europy w rejonach intensywnej turystyki. Ograniczone przyrosty świń przekładają się na...

Celem jest określenie dostosowanych regionalnie modeli uboju i uwzględnienie potrzeb przemysłu przetwórczego.

Jednym z celów jest analiza krótko, średnio i długoterminowego zapotrzebowania na zdolności ubojowe na szczeblu regionalnym oraz opracowanie na tej podstawie środków kontroli. Analizie potrzeb towarzyszyć ma zharmonizowana metoda oceny ekonomicznej rzeźni i ich wydajności.

Ministerstwo nie podaje jednak informacji na temat jakichkolwiek dostępnych środków finansowych. Wspomniano tylko o 115 milionach euro z programu bodźców ekonomicznych "France Relance", który został udostępniony na modernizację 181 rzeźni.

Według ministerstwa rolnictwa we Francji działają obecnie 233 rzeźnie. Według przetwórców mięsa około 20 mniejszych przedsiębiorstw znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej z powodu spadającej liczby ubojów i rosnących cen energii. W efekcie mogą one zostać zamknięte do końca roku.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA