Bruksela wyłoży kolejne pieniądze na walkę z ASF?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2016,10:50 Aktualizacja: 07-09-2016,11:28
A A A

Jeśli w październiku w ramach wspólnego spotkania m.in. ministrów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dojdzie do uzgodnień w sprawia wsparcia w związku z ASF, nowe środki będą uruchomione w listopadzie - zapowiedział w rozmowie z PAP Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia.

- Po pierwsze chcę powiedzieć, że rozmowy z ministrem Jurgielem na temat obecnej sytuacji, o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń są dobre. Zwracamy uwagę, że to nowe rozprzestrzenienie się ASF miało miejsce ze względu na czynnik ludzki, ze względu na nielegalny handel świniami - powiedział przedstawiciel Brukseli.  

asf, ognisko asf, trzoda chlewna, weterynaria

ASF na Lubelszczyźnie. Rolnicy zapewniają, że stosowali zasady bioasekuracji

Hodowcy i producenci świń w woj. lubelskich obawiają się kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń - informuje TVP 1. Wirus zaatakował już cztery gospodarstwa. Wszystkie zwierzęta zostały uśpione. - Maciora padła, osiem tuczników uśpili....

Dodał, że KE zwraca uwagę na możliwości wdrożenia środków powstrzymujących nielegalny handel, a także na potrzebę informowania ludzi o niebezpieczeństwach takiej działalności.

- Oczywiście uzgodniliśmy możliwość zorganizowania w październiku wspólnego spotkania z łotewskim, estońskim, litewskim i polskim ministrem oraz służbami głównych weterynarzy, ponownej oceny naszych narzędzi i przeglądu wsparcia finansowego: w których obszarach pomagać bardziej przy użyciu instrumentów finansowych - zapowiedział Andriukaitis.  

Zastrzegł, że wszystkie kwestie będą omówione z Philem Hoganem, komisarzem odpowiedzialnym za politykę rolną. - I uzgodniliśmy możliwość wdrożenia wspólnych środków we wszystkich tych krajach, finansowania tych środków oraz oczywiście omawiania, ile pieniędzy przeznaczymy na te problemy w następnym okresie finansowym - powiedział.

Jak wymienił, możliwe środki mogą dotyczyć różnych obszarów: łowiectwa, pobierania próbek, laboratoriów, dezynfekcji, płacenia tym, którzy zdecydowali się na ubój zwierząt. - Wiele środków, wszystkie potrzebują instrumentów finansowych. Jeśli uzgodnimy w październiku nowe środki, będą one niezwłocznie uruchomione na miejscu w listopadzie - ocenił komisraz ds. zdrowia.

Andriukaitis wskazał na uzgodnienie dotyczące możliwości użycia mięsa z dotkniętych gospodarstw w żywności przetworzonej. - Jeśli takie mięso jest przetworzone i używane w kiełbasach, jest bezpieczne - powiedział.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA