ASF na Lubelszczyźnie. Rolnicy zapewniają, że stosowali zasady bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-09-2016,14:30 Aktualizacja: 09-09-2016,8:30
A A A

Hodowcy i producenci świń w woj. lubelskich obawiają się kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń - informuje TVP 1. Wirus zaatakował już cztery gospodarstwa. Wszystkie zwierzęta zostały uśpione.

- Maciora padła, osiem tuczników uśpili. Pierwsza krew była pobrana, wynik przyszedł ujemny, wszystko było dobrze. Lekarz jeździł cały tydzień, dużo pieniędzy na niego wydaliśmy - mówił dla TVP 1 Tadeusz Filipiuk, właściciel gospodarstwa w którym stwierdzono 19 ognisko ASF w Polsce i czwarte na Lubelszczyźnie.

ASF, 19. ognisko,

ASF - wykryto 19. ognisko u trzody chlewnej

W gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim w woj. lubelskim wykryto dziewiętnaste ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. ASF stwierdzono na podstawie wyników...

Służby weterynaryjne oraz straż pożarna natychmiast otoczyły całą wioskę matami dezynfekcyjnymi. Jak podkreśla w rozmowie z TVP 1 Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej, weterynaria podejmuje wszelkie działania żeby zabezpieczyć teren przed przedostaniem się wirusa do kolejnych gospodarstw oraz aby nie wydostał się poza obszar zapowietrzony.

Producenci świń ponoszą koszty związane z bioasekuracją, a teraz także z niskimi cenami skupu wskutek pojawienia się w ich miejscowości i okolicy ognisk ASF. Sąsiedzi hodowców, których gospodarstwa zostały zamknięte i którzy zajmują się produkcją świń nie mogą spać spokojnie.

Zakaz handlu trzodą chlewną obowiązuje cały czas na terenie całego powiatu bialskiego, gminy Hanna w powiecie włodawskim oraz gmin Komarówka Podlaska i Kąkolewnica leżących w powiecie radzyńskim. Chlewnie leżące w tych miejscowościach mają także zostać objęte specjalnym nadzorem.

afrykański pomór świń, asf, specustawa, krzysztof jurgiel, jacek bogucki

Sejm uchwalił specustawę w sprawie ASF

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich na konserwy - zakłada uchwalona przez Sejm specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wszystkie kluby poparły ten rządowy projekt. Podczas...

- To jest m.in. porządne odgrodzenie gospodarstwa, zabezpieczenie matami, szczelne okna, zabezpieczenie przed szkodnikami, przed dostępem osób trzecich, przed jakąkolwiek żywnością i zwierzętami niewiadomego pochodzenia - mówił dla TVP 1 Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Policja również ciągle bada możliwe scenariusze przedostawania się wirusa ASF miedzy chlewniami. Podobne czynności przeprowadzi powołany w Białymstoku przez prokuratora generalnego zespół śledczych. Jak informuje TVP 1 poszkodowani rolnicy zostali przesłuchani i zapewniają, że stosowali się do zasad bioasekuracji i wytycznych lekarzy weterynarii.  

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA