Mięso wieprzowe z Brazylii cieszy się coraz większą popularnością wśród krajów importujących ten rodzaj mięsa. Od 7 lat napędza to rozwój produkcji wieprzowiny w Brazylii, który ma być utrzymany również w 2025 r.
W bieżącym roku produkcja wieprzowiny w Brazylii wzrośnie o kolejne 2% do wartości 5,45 mln ton. Foto_Remigiusz...
Wzrost produkcji mięsa wieprzowego w Brazylii utrzymywał się przez siedem kolejnych lat. Według najnowszych prognoz, trend ten będzie kontynuowany również w 2025 r., a napędza go rosnący eksport tego rodzaju mięsa.
Brazylia może pochwalić się znaczącym wzrostem eksportu i stabilną krajową konsumpcją. Od 1980 r. produkcja wieprzowiny wzrosła tam o ponad 440%, z 995 tys. ton do 5,35 mln ton w 2024 r.
Jak przewidują eksperci z Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA) w bieżącym roku produkcja wieprzowiny wzrośnie o kolejne 2% do wartości 5,45 mln ton. Jednocześnie konsumpcja utrzyma się na poziomie 19 kg na osobę.
Hodowcy świń obawiali się obniżek cen tuczników. Niestety 8 stycznia ich obawy znalazły potwierdzenie. Na niemieckiej giełdzie VEZG notowania zmalały o 10 centów Cena tuczników w Niemczech w notowaniach VEZG wynosi obecnie 1,82...
Kluczowym czynnikiem napędzającym popyt w Brazylii jest konkurencyjna cena mięsa wieprzowego i zrównoważone koszty produkcji.
Wzrost produkcji w tym sektorze stawia Brazylię na czwartym miejscu wśród największych producentów i eksporterów wieprzowiny na świecie.
W 2025 r. dostawy mogą znacznie wzrosnąć o około 7,4% i osiągając wartość 1,45 mln ton. Kraj ten ma zamiar prześcignąć Kanadę i w najbliższym czasie zapewnić sobie 3. miejsce wśród największych eksporterów wieprzowiny.
W 2023 r., jak podaje portal pigprogress.net, Kanada wyeksportowała 1,3 mln ton. W tym samym czasie brazylijski eksport sięgał 1,23 mln ton.
Brazylia eksportuje około 24% wyprodukowanej wieprzowiny, która trafia do 89 krajów. Według prezesa ABPA, zwiększony eksport do Chin i nowe certyfikaty dla zakładów ukierunkowanych na Amerykę Łacińską zwiększą wolumeny eksportu.
Jak wynika z danych z 2023 r. Azja była głównym kierunkiem eksportu brazylijskiej wieprzowiny z udziałem przekraczającym 67% (815 tys. ton). Na drugim miejscach znalazły się Ameryka z udziałem niemal 20% (240 tys. ton).
Afryka uplasowała się na trzecim miejscu z udziałem 8% (101 tys. ton), eksport na Bliski Wschód stanowił niemal 4% (48 tys. ton), a na rynek europejski trafiło około 9258 ton wieprzowiny z Brazylii.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ