Cena tuczników w Polsce o 60 groszy niższa niż w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-01-2025,13:00 Aktualizacja: 09-01-2025,13:04
A A A

Hodowcy świń obawiali się obniżek cen tuczników. Niestety 8 stycznia ich obawy znalazły potwierdzenie. Na niemieckiej giełdzie VEZG notowania zmalały o 10 centów

Cena tuczników w Niemczech w notowaniach VEZG wynosi obecnie 1,82 euro za kg przy mięsności na poziomie 57%.

Wartość ta przy obecnym kursie euro odpowiada poziomowi 7,76 zł. To i tak więcej, niż otrzymują polscy producenci tuczników.

– W Polsce jeszcze do 8 stycznia obowiązywała cena 7,60-7,70 zł za kg tuszy w klasie E przy odstawie całosamochodowej. Obecnie proponowane stawki są niższe o 60 gorszy na każdym kg – alarmuje Bartosz Czarniak* i dodaje:

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczniki na VEZG. Wielka obniżka ceny!

Duża giełda VEZG od 23 października 2024 roku nie zmieniła notowań tuczników. Podobnie było w Nowy Rok 1 stycznia. Niestety dzisiaj tj. 8 stycznia, hodowców świń spotkała przykra niespodzianka. Cena tuczników w notowaniach z 8...

Produkcja tuczników jest nieopłacalna

– W takim wypadku nie możemy w żaden sposób mówić o jakiejkolwiek opłacalności produkcji, czy to w cyklu zamkniętym, czy otwartym.

Jaki jest powód takich obniżek cen tuczników? Według danych Eurostatu, w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. liczba ubojów w Polsce, czy też w Niemczech, wzrosła odpowiednio o 7,5% i 1%.

W całej UE liczba ubojów świń wzrosła o 1,1 mln sztuk, co przełożyło się na zwiększenie produkcji o 1,9%, czyli 13,9 mln ton.

– Jeszcze nie mamy danych za pozostałą część ubiegłego roku, ale wątpię, aby produkcja ta była niższa. Tłumaczyłoby to tworzenie się obecnie kolejek do zakładów z tucznikami czekającymi na ubój – zauważa hodowca.

Dane wskazują także na zwiększony import warchlaków z Danii w ostatnim roku, co potwierdza tezę o zwiększonej produkcji w Polsce. Do tego dochodzą obawy dotyczące spadku eksportu unijnej wieprzowiny do krajów trzecich.

Czy zatem mamy usprawiedliwione obniżki?

asf, ognisko ASF u świń, trzoda chlewna, strefa czerwona, strefa różowa, strefa niebieska, dziki, ognisko ASF, KE

ASF: strefy różowa i niebieska objęły kolejne gminy

Główny lekarz weterynarii poinformował o zmianach w obowiązywaniu obszarów objętych ograniczeniami ASF. Strefa różowa została rozszerzona na niektóre gminy województwa opolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego....

– Tak i nie. Po pierwsze większa produkcja przy słabym popycie wewnętrznym usprawiedliwia obniżki w Niemczech, gdzie jest ona zbliżona do poziomu samowystarczalności. Mocno dziwi mnie natomiast sytuacja na rynku krajowym – komentuje Bartosz Czarniak i dodaje:

– Niezrozumiałe jest dla mnie różnicowanie cen w Polsce i w Niemczech na poziomie 60 groszy na każdym kg na naszą niekorzyść. Tym bardziej że jesteśmy krajem, którego produkcja nie pokrywa własnego zapotrzebowania.

Nowy sposób rozliczania półtusz

Coraz więcej zakładów przechodzi na nowy sposób rozliczania półtusz. Do niedawna podstawą była mięsność na poziomie 56%. Obecnie poziom ten wzrósł do poziomu 57%, czyli każda tusza poniżej tego poziomu będzie tańsza.

– Na każdej fakturze cena za świnie może spaść o około 8%! Jest to dla mnie tym bardziej zaskakujące, że mięso o dużej mięsności, posiadające mniej tłuszczu śródmięśniowego, jest gorsze pod względem kulinarnym. Ta zmiana będzie trwalsza w negatywnych skutkach, niż zawirowania cenowe na rynku – komentuje Czarniak.

Hodowca obawia się, że 2025 rok przyniesie kolejne decyzje o zamknięciu działalności przez kolejnych hodowców świń.

*Bartosz Czarniak jest hodowcą świń oraz rzecznikiem prasowym Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA