Badania nie potwierdziły ASF. Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2018,12:30 Aktualizacja: 08-04-2018,12:43
A A A

W zwłokach trzech padłych dzików, wyłowionych ze zbiornika pożarowego położonego w pobliżu osady leśnej Krucz pod Czarnkowem w Wielkopolsce, nie znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Padłe dziki - jak pisaliśmy - wyłowili z wody 28 marca strażacy, którzy współpracowali podczas tej akcji z pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, Nadleśnictwa Krucz i strażnikami leśnymi.

Z uwagi na podejrzenie, że zwierzęta mogły paść ofiarą wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), konieczne było pobranie próbek biologicznych. Potem zwierzęta przekazano do utylizacji.

Martwe dziki leżały w wodzie. Zwierzęta zabił ASF?

Ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarbii-Sarbce (woj. wielkopolskie) prowadzili nietypową akcję na miejscowym akwenie. Wspólne działania z pracownikami Inspekcji...
Informacja o pływających w akwenie martwych dzikach odbiła się szerokim echem. Wielkopolska - jako region o najbardziej zagęszczonej produkcji trzody chlewnej w Polsce, z którego pochodzi 20-25 proc. krajowej produkcji - wciąż drży przed zawleczeniem tam wirusa ASF.

Na szczęście w tym przypadku alarm okazał się fałszywy. Główny lekarz weterynarii w komunikacie poinformował bowiem, że 5 kwietnia otrzymał ujemne wyniki badań z próbek pobranych z dzików wyłowionych ze zbiornika wodnego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

"Należy podkreślić, że już od 4 lat w Polsce funkcjonuje system monitoringu ASF, obejmujący badania laboratoryjne próbek pobranych z dzików padłych, zabitych w wypadkach komunikacyjnych oraz podejrzanych o zakażenie ASF na terenie całego kraju" - czytamy w komunikacie.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA