ASF - zmiana przepisów umożliwi eksport wieprzowiny poza UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-06-2017,7:50 Aktualizacja: 08-06-2017,8:04
A A A
Eksport polskiej wieprzowiny poza kraje Unii Europejskiej jest ograniczony w wyniku ASF. Sytuacja może ulec zmianie dzięki rozdzieleniu ASF u świń domowych od choroby dzików – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Większość państw Azji nie uznało regionalizacji terenów wolnych od ASF przyjętych przez UE.
 
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podczas sesji generalnej, która odbyła się w maju br. przyjęła nową wersję rozdziału Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE. Dotyczy ona generalnych warunków ustanawiania statusów ASF dla krajów lub stref, gdzie przewidziana została możliwość handlu w przypadku państw, na terytorium których występują przypadki ASF u dzików. 
 
ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna

ASF w ciągu miesiąca przemieszcza się o 3 kilometry

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest wykrywany u kolejnych dzików głównie na terenach graniczących z Białorusią. W kraju stwierdzono dotąd ponad 330 przypadków tej choroby.   - Afrykański pomór świń szerzy się...
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że kolejnym etapem jest ewentualne wdrożenie nowych rozwiązań do przepisów europejskich, a następnie do polskiego porządku prawnego. 
 
Nowe zasady handlu będą skuteczne jeżeli nie pojawi się wirus ASF w populacji świń domowych. W związku z tym należy wyeliminować z produkcji gospodarstwa, które nie spełniają zasad bioasekuracji.
 
Główny Lekarz Weterynarii opracował program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. 
 
Program został wprowadzony w życie na mocy rozporządzenia MRiRW z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018. 
 
Agencja wypłaciła rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie rolnym, objętych programem bioasekuracji realizowanym w części województwa podlaskiego, na łączną kwotę 1.010.464 zł.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA