ASF - wykryto kolejne cztery przypadki u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-10-2016,14:40 Aktualizacja: 27-10-2016,15:09
A A A
Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnych czterech przypadków ASF u dzików w Polsce. W sumie odnotowano sto dziewiętnaście przypadków wystąpienia wirusa u dzików oraz 23 ogniska tej choroby u świń.
 
Sto szesnasty przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Lachówka Mała leżącej w gminie Zalesie, w powiecie bielskim, w woj. lubelskim, w odległości około 20 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto siedemnasty przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Białowieża leżącej w powiecie hajnowskim, w woj. podlaskim, w odległości około 3,5 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
asf, dziki, przypadek asf, padlina

ASF. Padłe dziki są groźniejsze od żywych

Martwe dziki są dużo bardziej niebezpieczne niż żywe. Dlatego wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk jest obecnie najważniejszą czynnością związaną ze zwalczaniem ASF. Im szybciej zwłoki zostaną znalezione tym mniej będzie źródeł wirusa. -...
 
Sto osiemnasty przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Czechowizna leżącej w gminie Knyszyn, w powiecie monieckim, w woj. podlaskim, w odległości około 58 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Sto dziewiętnasty przypadek również stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kajetanka leżącej w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim, w odległości około 4 km od granicy polsko-białoruskiej.
 
Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii od dzików pobrano próbki i wysłano je do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Wyniki otrzymane w dniach 19, 20 oraz 25 października b.r. potwierdziły obecność wirusa ASF.
 
Wszystkie zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
 
Dotychczas odnotowano 119 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tej choroby u świń. 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA