ASF wykańcza hodowców trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2017,15:25 Aktualizacja: 19-05-2017,16:28
A A A

W powiatach, gdzie obowiązują ograniczenia dotyczące handlu trzodą chlewną w związku z afrykańskim pomorem świń, rolnicy głośno narzekają na opieszałość rządu.

- Zamiast obiecanej pomocy, mamy gigantyczne straty - tłumaczą zdesperowani gospodarze.

Hodowcy z obszaru objętego ograniczeniami mogą sprzedawać trzodę jedynie do wyznaczonych zakładów mięsnych i to w cenie niższej niż rynkowa.

asf, dziki, ogniska asf, przypadki asf

Wirus ASF zabił 10 dzików. Trzy chore zostały odstrzelone

ASF wciąż jest wykrywany u martwych dzików. Ślady jego obecności znaleziono u 13 osobników. Aż sześć przypadków dotyczy województwa lubelskiego, a po trzy mazowieckiego i podlaskiego. Dziki martwe bądź odstrzelone w...
Różnicę miała szybko rekompensować Agencji Rynku Rolnego, a dopłata do końca 2016 roku wynosiła 2 zł za kilogram tuszy poubojowej, a od stycznia 2017 roku - 1,5 zł. Wielu rolników sprzedało świnie już kilka tygodni, a nawet miesięcy temu, ale nie otrzymali na konta ani grosza.

- Do dziś nie dostaliśmy żadnych dopłat. Kiedy i ile dostaniemy, tego nie wiemy - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin Stanisław Chwedczuk, hodowca trzody chlewnej z Nosowa (gmina Leśna Podlaska). - Sprzedaż poniżej ceny rynkowej oznacza dla nas mniejszy zarobek, a różnicę mają wyrównać dopłaty. Aktualnie jestem stratny około 120 tysięcy złotych - przyznaje rolnik.

Agencja Rynku Rolnego podkreśla, że "wypłaty będą realizowane na bieżąco". - Kolejne wpłyną w dniu 25 maja i tak sukcesywnie, zgodnie z harmonogramem i w terminie. Nie ma żadnych problemów, jeśli chodzi o pieniądze w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wyjaśnia Marek Wojciechowski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie.

asf, walka z asf,  komisja europejska, wsparcie dla producentów trzody chlewnej, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja

Polska chce informacji w sprawie walki z ASF na Ukrainie i Białorusi

Polska wystąpiła na spotkaniu ministrów do spraw europejskich z wnioskiem o przedstawienie przez KE informacji na temat występowania i zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w państwach trzecich, szczególnie na Ukrainie,...
Urzędnicy podkreślają, że na 350 wniosków o pomoc wydano już 200 decyzji. - Na wypłatę środków na konto producentów mamy 21 dni. W tym momencie jest to dla nas priorytet - zapewnia szef lubelskiego oddziału Agencji.

Rolnicy nie wierzą jednak w te zapewnienia i mówią o krytycznej sytuacji finansowej.

- Stajemy się niewiarygodni w stosunku do kontrahentów i banków. Brakuje informacji o decyzjach i kwotach. To trwa zbyt długo. Wielu rolników jest w podobnym położeniu. To nie są żarty - ostrzega w rozmowie z reporterką Radia Lublin Andrzej Stańczuk, producent wieprzowiny z Bordziłówki (gmina Rossosz) w powiecie bialskim.

źródło: Polskie Radio Lublin

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA