ASF wychodzi poza Podlasie. Jest kolejne ognisko choroby w Lubelskiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2016,7:35 Aktualizacja: 18-08-2016,8:13
A A A

W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w Lubelskiem stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To 13. ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce - poinformował Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

W gospodarstwie, w którym wykryto ASF, było 26 świń - zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Jak dodał Jażdżewski, zutylizowana została też pasza, ściółka, a sprzęt i urządzenia zdezynfekowane lub spalone.

trzoda chlewna, podlasie, asf, afrykański pomór świń, asf u świń

ASF. Wszystkie służby walczą z wirusem, trwa badanie próbek

W weekend przebadano ponad 1200 próbek z gospodarstw uznanych za ogniska choroby. Są ujemne - poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii. - Bardzo ważne jest to, żeby w dalszym ciągu absolutnie nie kupować prosiąt...

Zgodnie z procedurami, wokół tego gospodarstwa wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami: strefa zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF oraz strefa zagrożenia o promieniu 7 km. W gospodarstwach na terenie tych stref będą przeprowadzone kontrole i pobrane próbki do badań; zwierzęta nie mogą być, przez około miesiąc, wypuszczane z gospodarstw.

Ognisko ASF w gminie w Leśna Podlaska jest kolejnym w woj. lubelskim (w piątek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu ogniska ASF w gminie Janów Podlaski).

To 13. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Od początku sierpnia niemal codziennie służby weterynaryjne informują o kolejnych ogniskach ASF u świń.

Prawie wszystkie odnotowano w województwie podlaskim. Służby weterynaryjne i policja ustalają, co mogło być źródłem przeniesienia wirusa ASF do tych gospodarstw. Wszystko wskazuje, że zawinił człowiek.
asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Likwidacja całej hodowli świń na Podlasiu nie jest rozwiązaniem

Likwidacja całej produkcji trzody chlewnej w województwie podlaskim nie przyniesie poprawy zarówno w możliwościach eksportowych Polski na rynki trzecie jak i eradykacji wirusa z kraju, gdyż wirus dalej będzie rozprzestrzeniał się w...

Główny Lekarz Weterynarii (GIW) zaapelował w piątek do rolników, by zgłaszali do powiatowych lekarzy weterynarii lub lecznic dla zwierząt przypadki zakupu świń, które nie miały wymaganych świadectw zdrowia, na targowisku w gminie Sokoły (Podlaskie), w okresie od 11 lipca do 12 sierpnia.  

GIW zaapelował też do rolników, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu, zwłaszcza od pośredników i handlarzy oraz by w gospodarstwach wdrożyli zasady bioasekuracji. Szczególnie, by utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef GIW zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje tam większość powiatów) i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA