ASF w kolejnej chlewni. Potwierdzono siódme ognisko w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-06-2019,16:55 Aktualizacja: 21-06-2019,11:43
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (19 czerwca) o wyznaczeniu siódmego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku.

Główny lekarz weterynarii poinformował 19 czerwca o wyznaczeniu siódmego ogniska ASF w Polsce. Tym samym czarny scenariusz dotyczący ognisk ASF w naszym kraju, który powtarza się od kilku lat, sprawdza się również w tym roku.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Inspekcja Weterynaryjna, lekarze weterynarii, minister rolnictwa, protest Inspekcji Weterynaryjnej

Inspekcja Weterynaryjna dostanie pieniądze. Będą też nowe etaty

Główny lekarz weterynarii poinformował, że dzięki staraniom ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego udało się uzyskać podwyżki dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej...

Wirus ASF dostał się do gospodarstwa, w którym utrzymywano 132 świnie. Znajduje się ono w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Gospodarstwo jest położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.

Przypominamy, że pierwsze ognisko ASF w Polsce w 2019 roku potwierdzono 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Michał Smentoch, budowa chlewni, protesty, decyzja,

Chciał wybudować chlewnię, a został z niczym

Hodowca planował rozwój produkcji prosiąt i w tym celu chciał wybudować chlewnię dla 98 macior. Jednak protesty mieszkańców i działania urzędników skutecznie zablokowały nową inwestycję.    Michał Smentoch ze Starej...

Drugie ognisko w 2019 roku ASF potwierdzono 17 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1712 świń położonym w gminie Giżycko w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Trzecie ognisko ASF w tym roku zostało potwierdzone 29 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8012 świń położonym w gminie Orla w powiecie bielskim w województwie podlaskim.

Czwarte ognisko ASF potwierdzono 4 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim.

Piąte ognisko ASF potwierdzono 13 czerwca w gospodarstwie utrzymującym 21 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Ognisko ASF numer sześć potwierdzono 18 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie. Jest ono położone w gminie Łopiennik Górny w powiecie krasnostawskim w woj. lubelskim.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA