ASF u świń dotarł do kolejnego województwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2018,18:35 Aktualizacja: 23-06-2018,18:46
A A A

Wystąpienie pierwszego ogniska ASF trzody chlewnej na Warmii i Mazurach potwierdzili specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Afrykański pomór świń wystąpił w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim.

Jak poinformowała w sobotę Bożenna Ulewicz, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego wojewody, w gospodarstwie, gdzie wystąpiła choroba utrzymywano 27 sztuk trzody chlewnej.

asf w polsce, asf u świń, lubelszczyzna, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii

ASF. Wirus zabił kolejne setki świń

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem, w gminach Ruda Huta, Dębowa Kłoda i Sosnówka. Hodowano w nich łącznie 440 świń - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. 129. ognisko ASF wykryto w gospodarstwie...

Według informacji zawartych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, oprócz ogniska na Warmii i Mazurach, na obszarze Polski stwierdzono 133 ognisk ASF - 30 wystąpiło w tym roku.

Ognisko w miejscowości Posady będzie likwidowane przez powiatową inspekcję weterynaryjną w Braniewie.

W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja 24 gospodarstw, gdzie znajduje się w sumie ok. 650 świń. Od piątku obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń - wskazała rzeczniczka.

W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono tam 134 przypadki tej choroby u dzików. 

W tym roku ASF u świń ujawniono zatem już w 28 ogniskach (w ubiegłym roku 81). Dotychczas występował w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA