ASF. Wirus zabił kolejne setki świń
Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Lubelskiem, w gminach Ruda Huta, Dębowa Kłoda i Sosnówka. Hodowano w nich łącznie 440 świń - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
129. ognisko ASF wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Ruda Huta, w powiecie chełmskim, w którym hodowano siedem świń; 130. ognisko - w gminie Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim, gdzie było 400 świń, zaś 131. ognisko w gminie Sosnówka, w powiecie bialskim, było w nim 33 świnie.
ASF zagraża województwom o największej koncentracji świń
Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.
Ogniska ASF wykryto na obszarach już objętym ograniczeniami bądź obszarach zagrożenia w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.
W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
W tym roku ASF u świń ujawniono w 27 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk tej choroby u trzody chlewnej. Wykryto ją w Polsce w lutym 2014r. Występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
Ponadto do 17 czerwca wykryto 2293 przypadki ASF u dzików. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ