ASF u dzików w kolejnym województwie. 33 nowe przypadki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-12-2020,9:35 Aktualizacja: 31-12-2020,14:23
A A A

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń na dzień 23 grudnia wynosi 3996. Najnowsze z nich potwierdzone przez Główny Inspektorat Weterynarii zostały stwierdzone w 7 województwach, w tym po raz pierwszy w zachodniopomorskim.

Najnowsze przypadki ASF, zgodnie z ostatnim raportem obejmującym okres od 17 do 23 grudnia, zostały potwierdzone w 7 województwach.

Przypadki ASF zostały wykryte w woj. dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz po raz pierwszy w zachodniopomorskim.

  • Najnowsze przypadki ASF u dzików zostały potwierdzone w 7 województwach
  • Liczba przypadków ASF u dzików w Polsce w 2020 roku wynosi obecnie 3996
  • Najwięcej nowych przypadków ASF stwierdzono w woj. warmińsko-mazurskim
  • Po raz pierwszy nowe przypadki ASF potwierdzono w woj. zachodniopomorskim
  • ASF w woj. zachodniopomorskim stwierdzono w powiecie gryfińskim

ceny tuczników, produkcja wieprzowiny, koronawirus, żywiec wieprzowy, eksport wieprzowiny, hodowcy świń, ASF

Ceny tuczników. Stabilizacja, która nie cieszy

Ceny tuczników w Unii Europejskiej są stabilne. Jednak nie cieszy ona hodowców i producentów świń. Niestety ustabilizowały się one na bardzo niskim poziomie, które nie pokrywają kosztów produkcji świń. Ceny skupu...

ASF w powiecie gryfińskim

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 2 pierwszych przypadków ASF u dzików na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Przypadki ASF wystąpiły w miejscowości Czelin w gminie Mieszkowice w powiecie gryfińskim w odległości około 1 km od granicy z Niemcami.

Zakład Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku 16 grudnia potwierdził występowanie tej choroby u 2 dzików. W celu potwierdzenia uzyskanych wyników próbki od zwierząt zostały przesłane do krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, gdzie 17 grudnia ostatecznie potwierdzono w nich obecność materiału genetycznego wirusa ASF.

Wirusa ASF stwierdzono w zwłokach odstrzelonego samca w wieku około 24 miesięcy i wadze ok. 63 kg oraz padłej samicy w wieku ok. 36 miesięcy i wadze ok. 60 kg. Jej zwłoki znajdowały się we wczesnym stadium rozkładu.

Zestawienie najnowszych przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA