ASF - tych zasad trzeba przestrzegać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-06-2017,15:20 Aktualizacja: 23-06-2017,15:24
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) nadal szerzy się w Polsce. Dowodem na to są coraz częstsze przypadki choroby u dzików oraz kolejne ogniska ASF u świń.
 
Pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski opublikował sprawozdanie z działalności - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Prognoza w zakresie szerzenia się ASF w populacji świń, w jego opinii, nie musi przedstawiać się pesymistycznie. Warunkiem jest bezwzględne przestrzeganie i egzekwowanie obowiązujących przepisów przez:
 
ASF, wirus ASF, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 37 potwierdzone

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Trzydzieste siódme ognisko choroby u świń domowych wystąpiło w województwie lubelskim.    Wirus ASF...
  • likwidację produkcji w chlewniach nieprzestrzegających ustalonych zasad bioasekuracji,
  • ścisły nadzór nad obrotem świń,
  • zdecydowane ograniczenie gęstości populacji dzików,
  • aktywne poszukiwanie oraz utylizacja padłych dzików w regionach występowania ASF,
  • rezygnację z uczestnictwa w polowaniach przez właścicieli/pracowników chlewni oraz lekarzy weterynarii sprawujących opiekę nad stadami świń,
  • utrzymywanie świń w pomieszczeniach zabezpieczonych przed celowym wprowadzeniem materiału zakaźnego (drzwi, siatki ochronne w oknach),
  • skuteczne kontrole graniczne,
 
Ryzyko szerzenia się ASF w Polsce nie tylko wynika z możliwości przeniesienia wirusa z woj. podlaskiego, ale również ponownego wprowadzenia choroby z krajów ościennych, czyli Białorusi i Ukrainy. Poważnym zagrożeniem jest Ukraina, gdzie ogniska ASF występują na całym obszarze kraju, od Wołynia na zachodzie, po obwód Ługański na wschodzie.
 
Wirus afrykańskiego pomoru świń jest wysoce patogenny lecz mało zaraźliwy. Należy w tym upatrywać dużych szans utrzymania krajowego pogłowia trzody chlewnej w stanie wolnym od ASF, pomimo długotrwałej obecności wirusa w środowisku dzików.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA