ASF. Sześć nowych przypadków u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-01-2017,18:00 Aktualizacja: 18-01-2017,18:00
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych sześciu przypadkach ASF u dzików. Jeden z nich został wykryty na terenie woj. podlaskiego i lubelskiego a cztery w woj. mazowieckim w powiecie łosickim.

171 przypadek stanowią zwłoki pięciu dzików znalezione w pobliżu miejscowości Chojnowo w powiecie monieckim w woj. podlaskim w odległości ok. 71 km od granicy polsko - białoruskiej.

asf, dziki, przypadek asf, trzoda chlewna

Walka z ASF w 2017 r. pochłonie ponad 25 mln zł

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa ma w tym roku kosztować 25 272 161,75 zł. Polska wystąpi jednak do Komisji Europejskiej z wnioskiem o współfinansowanie ze środków...

Kolejne trzy przypadki zostały wykryte w woj. mazowieckim w powiecie łosickim. 172 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Zabuże w odległości ok. 14 km od granicy polsko - białoruskiej. 173 to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Stare Hołowczyce w odległości ok. 11 km od granicy, a 174 przypadek to dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Horoszki Małe w odległości ok. 10 km od granicy.

175 przypadek stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobryń Mały w powiecie bialskim w woj. lubelskim w odległości ok. 12 km od granicy polsko - białoruskiej, a 176 stanowią zwłoki dzika znalezione ponownie w woj. mazowieckim w powiecie łosickim w pobliżu miejscowości Hołowczyce Kolonia ok. 19 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od wszystkich padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Jeśli chodzi o pierwsze cztery przypadki laboratorium referencyjne ds. ASF otrzymało wyniki 12 stycznia, a kolejne dwa 14 stycznia. Zwłoki wszystkich dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA