Sanitarny odstrzał dzików ma umożliwić ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF i pomóc w zwalczaniu choroby. Jego głównym celem jest obniżanie liczebności populacji tych zwierząt o przynajmniej 33 proc. stanu wyliczanego w każdym kolejnym roku.
Strategia obniżania populacji dzików na terytorium Polski ma ograniczyć szerzenie się wirusa ASF i pomóc w zwalczaniu choroby. Jednym z jej założeń jest odstrzał sanitarny skierowany głównie na pozyskanie samic dzika.
Plan redukcji pogłowia dzików został przyjęty na szóstym posiedzeniu Grupy Roboczej do spraw monitorowania i zwalczania ASF u dzików, które odbyło się 28 czerwca 2017 r. Jednak dopiero teraz plan strategii ujrzał światło dzienne i można go przedstawić - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy Polski, która ma zapobiegać przenoszeniu przez dziki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) powinna rozpocząć się jeszcze w 2018 r. - zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. - Jest...
Główny lekarz weterynarii stwierdził, że ograniczanie populacji dzika w ramach odstrzału sanitarnego powinno być przeprowadzane głównie na obszarach, na których występują przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików.
Należy także ustanowić nakaz odstrzałów sanitarnych przez powiatowych lekarzy weterynarii właściwych dla powiatów położonych wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Za tereny najbardziej narażone na wystąpienie ASF należy przyjąć te położone w odległości 25-35 km od głównych szlaków komunikacyjnych ze wschodu na zachód kraju.
Odstrzał sanitarny powinien odbywać się głównie w okresie od połowy grudnia do końca marca i być skoncentrowany na pozyskiwaniu samic dzika. Odstrzał ten powinien również mieć na celu obniżanie liczebności populacji tych zwierząt o przynajmniej 33 proc. stanu wyliczanego w każdym kolejnym roku podczas wiosennej inwentaryzacji.
Na obszarach zagrożonych i na terenie gmin położonych wokół nich oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych obniżenie populacji powinno opierać się na maksymalnej redukcji, ale nie może wynosić mniej niż 66 proc. stanu z inwentaryzacji w ciągu roku gospodarczego.
W terminie do 15 maja każdego roku powiatowi lekarze weterynarii razem z właściwymi zarządami okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego powinni obliczyć liczbę dzików do odstrzału sanitarnego na dany rok gospodarczy.
Ograniczenie populacji dzików w pozostałej części Polski zostało powierzone instytucjom odpowiedzialnym za gospodarkę łowiecką w kraju.
Szczegóły dotyczące strategii znajdziesz
tutaj.