Tucz kontraktowy cieszy się dużą popularnością wśród polskich rolników. Zdecydował się na niego Marcin Goszka z Bratuszewa w woj. warmińsko-mazurskim, który 6 października zaprezentował nową tuczarnię.
Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony u dwudziestu jeden padłych dzików oraz u jednego odstrzelonego osobnika. Kolejne przypadki ASF wystąpiły w woj. podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim. Główny lekarz...
Tuczarnia przeznaczona na 1600 sztuk o długości 90 m, szerokości niemal 17 m i wysokości do szczytu wynoszącej 3,7 m jest podzielona na dwie komory w proporcji 1/3 do 2/3.
Ściany budynku są wykonane z bloczków typu silka o grubości 24 cm. Dodatkowo ocieplono je styropianem o grubości 12 cm.
Dach tuczarni jest pokryty płytą warstwową o grubości 10 cm i opiera się na konstrukcji betonowo-stalowej.
Pod rusztami znajduje się zbiornik betonowy podzielony na komory, który będzie opróżniany za pomocą rur umieszczonych wzdłuż ścian chlewni.
Hodowca wszystkie wymagane dokumenty umożliwiające rozpoczęcie inwestycji złożył w styczniu 2016 r., a budowę obiektu rozpoczął w czerwcu br. Trwała ona cztery miesiące.
- Podpisałem kontrakt na tucz na okres 10 lat z firmą AgriPlus i liczę, że za każdą odstawioną sztukę otrzymam od 50 do 60 zł - tłumaczył Marcin Goszka.
Chlewnia została wyposażona w wentylację podciśnieniową. Świeże powietrze będzie dostarczane przez klapy wlotowe umieszczone w bocznych ścianach budynku, a zużyte wyciągane za pomocą kominów wyposażonych w wentylatory i klapy.
Przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie pomocy dla hodowców świń wykluczają z tego wsparcia gospodarstwa średniej wielkości - przekonuje NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Dokument ma być wdrażany do polskiego...
Dodatkowo w tuczarni zamontowano instalację zamgławiającą zasilaną pompą wysokociśnieniową, która w upalne dni jest w stanie obniżyć temperaturę odczuwalną o około 5 stopni Celsjusza.
Nad każdym wlotem powietrza są zainstalowane po dwie dysze rozpylające. Wytworzona przez nie mgła będzie rozprowadzana równomiernie po całym kojcu umożliwiając schłodzenie przebywających w nim tuczników.
Ponadto chlewnia została wyposażona w paszociąg łańcuchowo-krążkowy, tubomaty, poidła miskowe ze stali nierdzewnej oraz kamery. Dzięki nim producent po zainstalowaniu w telefonie, tablecie lub komputerze specjalnej aplikacji będzie mógł obserwować zwierzęta z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Wyposażenie budynku zapewniła firma Terraexim Agroimpeks, a ruszta żelbetowe dostarczyła firma Galbet Sp. z o.o.
Pierwsze warchlaki o wadze 20 kg trafią do nowej tuczarni już w najbliższym tygodniu. Będą one utrzymywane do masy 125 kg.
Więcej na temat tuczarni Marcina Goszka znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie 6/2017 r.
Zaprenumeruj